Komunikat archiwalny

Głębsze spojrzenie na materię – tylko w Krakowie! [WIDEO]

To dobra wiadomość dla polskich naukowców! W poniedziałek (21 września) przy ul. Czerwone Maki 98 odbyło się otwarcie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, czyli innowacyjnego i wszechstronnego ośrodka badawczego. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można wykonać badania przy pomocy synchrotronu. Urządzenie to może przyczynić się m.in. do wczesnego diagnozowania chorób, tworzenia nowych leków oraz analizowania dzieł sztuki.

Głębsze spojrzenie na materię – tylko w Krakowie! [WIDEO]
Fot. P. Krawczyk

Ceremonia otwarcia Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oznacza jednocześnie zakończenie procesu budowy pierwszego w Polsce synchrotronu, czyli multidyscyplinarnego urządzenia badawczego, które otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki takich jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

Synchrotron SOLARIS jest najnowocześniejszym urządzeniem tego typu generującym promieniowanie elektromagnetyczne (od podczerwieni do promieniowana rentgenowskiego), którego unikalne właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać precyzyjnych analiz.

Przy pomocy synchrotronu można wykonać badania, których nie da się przeprowadzić stosując inne źródła promieniowania elektromagnetycznego. Z tego powodu na synchrotron w Krakowie czekali polscy naukowcy, prowadzący swoje badania w zagranicznych ośrodkach.

– Budowa synchrotronu w Krakowie to ważne przedsięwzięcie strategiczne nie tylko dla Małopolski, ale także dla polskiej nauki – mówi prof. Marek Stankiewicz dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, jednostki międzywydziałowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która realizuje ten projekt. – Powstanie takiego ośrodka, goszczącego krajowe i zagraniczne grupy badawcze, z pewnością będzie miało wpływ także na wzmocnienie potencjału turystycznego Krakowa, a co za tym idzie rozwój miejsc pracy – dodaje dyrektor. Doświadczenia podobnych zagranicznych ośrodków pokazują, iż otoczenie takiego Centrum zwykle staje się inkubatorem nie tylko dla firm z branży hi-tech, ale także innych usług.

Loading the player...

O tym jakie znaczenie dla rozwoju nauki ma promieniowanie synchrotronowe może świadczyć fakt, że za jego pomocą powstało kilka przełomowych metod diagnostycznych w medycynie. Dostęp do promieniowania synchrotronowego przyczynił się również do odkryć, za które przyznano trzy nagrody Nobla. Na świecie funkcjonuje około 60 synchrotronów, które są także motorem rozwoju technologii informacyjnych i mają ogromny wpływ na innowacyjność oraz konkurencyjność gospodarek w tych krajach, w których działają.

Centrum SOLARIS będzie otwarte dla wszystkich grup badawczych nie tylko z Polski. Będzie to pierwsza w tej części Europy multidyscyplinarna infrastruktura badawcza, działająca 24 godziny na dobę. Badania będą mogły się rozpocząć w 2016r.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także