górne tło

Głębsze spojrzenie na materię – tylko w Krakowie! [WIDEO]

To dobra wiadomość dla polskich naukowców! W poniedziałek (21 września) przy ul. Czerwone Maki 98 odbyło się otwarcie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, czyli innowacyjnego i wszechstronnego ośrodka badawczego. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można wykonać badania przy pomocy synchrotronu. Urządzenie to może przyczynić się m.in. do wczesnego diagnozowania chorób, tworzenia nowych leków oraz analizowania dzieł sztuki.

Ceremonia otwarcia Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS oznacza jednocześnie zakończenie procesu budowy pierwszego w Polsce synchrotronu, czyli multidyscyplinarnego urządzenia badawczego, które otworzy nowe możliwości w wielu dziedzinach nauki takich jak: biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

Synchrotron SOLARIS jest najnowocześniejszym urządzeniem tego typu generującym promieniowanie elektromagnetyczne (od podczerwieni do promieniowana rentgenowskiego), którego unikalne właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać precyzyjnych analiz.

Przy pomocy synchrotronu można wykonać badania, których nie da się przeprowadzić stosując inne źródła promieniowania elektromagnetycznego. Z tego powodu na synchrotron w Krakowie czekali polscy naukowcy, prowadzący swoje badania w zagranicznych ośrodkach.

– Budowa synchrotronu w Krakowie to ważne przedsięwzięcie strategiczne nie tylko dla Małopolski, ale także dla polskiej nauki – mówi prof. Marek Stankiewicz dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, jednostki międzywydziałowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która realizuje ten projekt. – Powstanie takiego ośrodka, goszczącego krajowe i zagraniczne grupy badawcze, z pewnością będzie miało wpływ także na wzmocnienie potencjału turystycznego Krakowa, a co za tym idzie rozwój miejsc pracy – dodaje dyrektor. Doświadczenia podobnych zagranicznych ośrodków pokazują, iż otoczenie takiego Centrum zwykle staje się inkubatorem nie tylko dla firm z branży hi-tech, ale także innych usług.

Loading the player...

O tym jakie znaczenie dla rozwoju nauki ma promieniowanie synchrotronowe może świadczyć fakt, że za jego pomocą powstało kilka przełomowych metod diagnostycznych w medycynie. Dostęp do promieniowania synchrotronowego przyczynił się również do odkryć, za które przyznano trzy nagrody Nobla. Na świecie funkcjonuje około 60 synchrotronów, które są także motorem rozwoju technologii informacyjnych i mają ogromny wpływ na innowacyjność oraz konkurencyjność gospodarek w tych krajach, w których działają.

Centrum SOLARIS będzie otwarte dla wszystkich grup badawczych nie tylko z Polski. Będzie to pierwsza w tej części Europy multidyscyplinarna infrastruktura badawcza, działająca 24 godziny na dobę. Badania będą mogły się rozpocząć w 2016r.