Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Szymanowski. Muzyka jako (prze)życie

2022-10-04

Katedra Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego, Katedra Kompozycji i Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, zapraszają od 5 do 8 października na sesję naukową i koncerty zorganizowane z okazji 140. urodzin Karola Szymanowskiego.

Monika Borzym zaśpiewa stare piosenki

2022-10-04

W niedzielę, 9 października, o godz. 18.00 na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zabrzmią nastrojowe, stare piosenki! To wybór przedwojennych standardów jazzowych w wykonaniu charyzmatycznej wokalistki Moniki Borzym, w towarzystwie tria jazzowego. Autorem aranżacji jest pianista Krzysztof Dys.

Nominacje do Nagrody Conrada. Głosowanie wystartowało

2022-10-04

„Szalej” Moniki Drzazgowskiej, „Story Jones” Krzysztofa Pietrali, „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego, „Miasto bajka Pauliny Siegień i „Czarnolas” Jagi Słowińskiej to książki nominowane do Nagrody Conrada za rok 2021. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 30 października podczas Festiwalu Conrada. O tym, kto zwycięży, zadecyduje kapituła wspólnie z czytelniczkami i czytelnikami, którzy mogą oddać głos za pośrednictwem strony internetowej festiwalu.

„Czy znasz Kraków?” – weź udział w konkursie historycznym

2022-10-04

„Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Tematem tegorocznej edycji konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych jest „Włodzimierz Tetmajer (1861–1923) na tle epoki. W 100 śmierci artysty”. Zgłoszenia trwają do 20 października.

Październik w Muzeum Inżynierii i Techniki

2022-10-04

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza w październiku na tematyczne zajęcia, podczas których będzie można dowiedzieć się kto wynalazł druk, jak działa drukarka oraz samodzielnie wykonać kopię. Październik to również doskonały czas by odwiedzić Ogród Doświadczeń im. St. Lema. W jesiennych barwach prezentuje się on jeszcze piękniej niż latem. Zapraszamy do muzeum i ogrodu!

Legendarny Recondite w Klubie Spotkań Poczta Główna

2022-10-04

W sobotni wieczór, 8 października, w ramach Patchlab Festivalu swój live-set zagra znany na całym świecie producent – Recondite, jedna z czołowych postaci tworzących współczesną muzykę elektroniczną. Tegoroczna edycja festiwalu to prace ponad 40 artystów z różnych stron świata: wystawy, performensy, koncerty audiowizualne, wydarzenia muzyczne, pokazy filmowe i modowe oraz panele dyskusyjne i warsztaty. Koncert niemieckiego artysty odbędzie się w przestrzeni Klubu Spotkań Poczta Główna.

Swiatłana Cichanouska w Willi Decjusza

Swiatłana Cichanouska w Krakowie

2022-10-04

W niedzielę, 30 września, w Krakowie gościła Swiatłana Cichanouska. Spotkanie przedstawicielki białoruskiej opozycji i kandydatki na prezydenta Białorusi w wyborach w 2020 r. z przedstawicielami władz Krakowa, Uniwersytetu Jagiellońskiego, krakowskich instytucji kultury oraz białoruskiej diaspory odbyło się w Wilii Decjusza.

5. rocznica śmierci Bronisława Chromego

2022-10-03

4 października minęła 5. rocznica śmierci prof. Bronisława Chromego, wybitnego artysty rzeźbiarza, malarza i rysownika, uhonorowanego Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki oraz brązowym medalem Cracoviae Merenti. Z tej okazji na jego grobie na cmentarzu Salwatorskim zapłonął znicz od władz miasta Krakowa.

Program cyklu Sacrum Profanum: Interakcje

2022-09-30

Festiwal Sacrum Profanum za nami, ale święto muzyki współczesnej w Krakowie trwa nadal – dzięki nowemu cyklowi. Interakcje stanowią przegląd dorobku najciekawszych kompozytorów i kompozytorek naszych czasów. Usłyszymy m.in. wielokrotnie nagradzany, ekwilibrystyczny utwór „Not I” Agaty Zubel w wykonaniu samej autorki, a towarzyszące koncertom dyskusje posłużą wymianie doświadczeń i oswojeniu się z eksperymentalną twórczością.

Seniorzy w Teatrze KTO

2022-09-29

Od października, Teatr KTO otworzył swoje drzwi na potrzeby kolejnej grupy społecznej. Mowa o krakowskich seniorach, dla których organizatorzy przygotowali wyjątkowe atrakcje. 

Znajdź