Tbilisi

Historia współpracy:

27 sierpnia 2008 r. Rada Miasta Krakowa uchwaliła rezolucję dotyczącą gotowości nawiązania partnerskich stosunków pomiędzy Krakowem i Tbilisi. 18 marca 2009 r. Rada Miasta Krakowa przyjęła Uchwałę Nr LXVI/847/09 w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między Miastem Kraków a Miastem Tbilisi. Umowa o współpracy partnerskiej z dnia 13 maja 2009 r. Umowa o współpracy partnerskiej z dnia 12 czerwca 2012 r. Umowa o współpracy partnerskiej pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem w Rzeczypospolitej Polskiej a Miastem Tbilisi w Republice Gruzji z 4 maja 2015 r. Umowa o kontynuacji współpracy partnerskiej pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Miastem Tbilisi w Republice Gruzji z dnia 18 października 2018 r.

 

Gospodarka

 

• Od 2007 r. stolica Gruzji organizowała serię konferencji pt. „Wsparcie dla Rozwoju Biznesu na szczeblu lokalnym” (później: Forum Rozwoju Gospodarczego). Przedstawiciele Krakowa uczestniczyli w tym wydarzeniu w 2007 i 2009 r. Więcej informacji w dziale Turystyka.  

 

• W ramach pierwszych Dni Tbilisi w Krakowie (26-28 czerwca 2010 r.) w Krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli urzędów miast Tbilisi i Krakowa, poświęcone rozmowom na temat warunków i możliwości gospodarczej współpracy miast.

 

• W ramach Dni Krakowa w Tbilisi przedstawiciele władz Miasta Krakowa zostali poproszeni przez władze Tbilisi o współorganizację 5. Forum Rozwoju Gospodarczego, odbywającego się w stolicy Gruzji w dniach 3-5 maja 2011 r. Biorąc pod uwagę zasięg Forum i jego znaczenie na arenie międzynarodowej zaproszenie zostało uznane za potwierdzenie zaufania, jakim cieszą się krakowscy eksperci w Gruzji. Urząd Miasta Krakowa uczestniczył aktywnie w merytorycznych aspektach imprezy poprzez  udział w panelach dyskusyjnych dotyczących nowoczesnych metod przyciągania i obsługi inwestorów, perspektyw rozwoju ekonomicznego miast, rewitalizacji historycznych budynków oraz spotkaniu przedstawicieli polskich i gruzińskich miast. Wystąpienia przedstawicieli Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta oraz Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkały się z dużym zainteresowaniem  uczestników Forum.

 

• 12 czerwca 2015 r. odbyła się prezentacja gospodarczego potencjału Tbilisi w Krakowie. Wydarzenie to było jednym z punktów programu przedsięwzięcia „Weekend z Tbilisi”. Patrz działy: Jubileusze i prezentacje, Kultura, Turystyka.

 

Gospodarka komunalna i usługi publiczne

 

• Projekt Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP: „Wsparcie rządu Gruzji we wdrażaniu Strategii Rozwoju Regionalnego w zakresie decentralizacji i rozwoju zasobów ludzkich” w ramach programu MSZ „Polska pomoc 2009”. Czterodniowa wizyta studyjna (21-24 września 2009 r.) delegacji wysokich rangą gruzińskich przedstawicieli instytucji publicznych pod przewodnictwem Vano Khukhunaishvilego. Czytaj więcej...

 

• W dniach 6-9 września 2010 r., w ramach międzynarodowej konferencji nt. infrastruktury miejskiej „Autostrady i infrastruktura podziemna”,  europejscy specjaliści zebrali się w Tbilisi aby omówić zagadnienia z dziedziny inżynierii budowlanej a także technologii recyklingowych przy budowie dróg. Dyskusje panelowe obejmowały również tematykę bezpieczeństwa i zarządzania ruchem ulicznym oraz nowego podejścia do zagadnień ruchu ulicznego. Kraków reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Infrastruktury Miejskiej Wiesław Starowicz.

 

• W dniach 11-15 listopada 2015 r. przebywała w Krakowie delegacja Departamentu Audytu Urzędu Miasta Tbilisi. Gruzińscy goście interesowali się doświadczeniem naszego miasta w zakresie wdrażania audytu wewnętrznego, współdziałania jednostek audytu wewnętrznego i innych departamentów, jak również zarządzania ryzykiem. Urząd Miasta Krakowa reprezentowali Generalny Audytor Krzysztof Pakoński oraz Audytor Wewnętrzny Izabela Stobnicka.

 

Jubileusze i prezentacje

 

•  26-28 czerwca 2010 r. - pierwsze Dni Tbilisi w Krakowie. Czytaj więcej...

 

• I Dni Krakowa w Tbilisi (3-7 maja 2011 r.) były wydarzeniem doniosłym ze względu na ich wielostronny charakter. Poza oficjalną wizytą przedstawicieli władz miasta na czele z  Prezydentem Jackiem Majchrowskim, której towarzyszył szereg wydarzeń kulturalnych, nasze miasto mogło zaprezentować się także podczas Forum Rozwoju  Gospodarczego (więcej informacji w dziale Gospodarka). Wizyta w stolicy Gruzji stała się także okazją do spotkania z Ambasador RP w Gruzji Urszulą Doroszewską. Czytaj więcej…

 

• W dniach 12-14 czerwca 2015 r. odbyła się w Krakowie prezentacja „Weekend z Tbilisi”. Na program przedsięwzięcia złożyły się prezentacje turystyczna i biznesowa oraz wydarzenia kulturalne. Zobacz działy: Kultura, Turystyka, Gospodarka.

 

Kultura

 

• Na program kulturalny pierwszych Dni Tbilisi w Krakowie (26-28 czerwca 2010 r.) złożyły się: koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Valeriana Shiukashvili, jednego z najwybitniejszych gruzińskich pianistów młodego pokolenia; przestawienie „Ekstrawaganza” nowatorskiego Fingers Theatre (Teatr Palców) wystawione dwukrotnie w Teatrze Maski, Lalki i Aktora „Groteska”; występ folklorystycznego zespołu „Lashari" podczas koncertu plenerowego na Małym Rynku; wystawa fotograficzna „Tbilisi Today" („Tbilisi Dzisiaj") w krakowskim magistracie oraz pierwszy w Polsce koncert słynnej gruzińskiej wokalistki jazzowej Nino Katamadze w Krakowskiej Filharmonii.

 

• Kulturalną część pierwszych Dni Krakowa w Tbilisi (6-7 maja 2011 r.), otworzył występ jednego z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej Jarka Śmietany, który wystąpił wraz ze swoim kwartetem w Teatrze Narodowym im. Sz. Rustavelego. W budynku Konserwatorium zaprezentował się młody, niezwykle utalentowany absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, pianista Marcin Koziak, laureat licznych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Ostatnim punktem prezentacji był seans Teatru KTO „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” inspirowany życiem Bohumila Hrabala.

 

• 27 kwietnia 2014 r. w Kościele Św. Katarzyny w Krakowie odbył się koncert słynnego, 11-osobowego chóru Anchiskhati, który powstał w 1987 r. Zespół wykonuje tradycyjną muzykę polifoniczną, religijną i świecką. Artyści śpiewali dla publiczności w takich krajach jak Austria, Niemcy, Francja, Grecja, USA, Włochy, Kanada. Nagrali kilkanaście płyt. Na program koncertu złożyły się pieśni ludowe i świeckie z różnych regionów Gruzji oraz gruzińska muzyka kościelna. Wszyscy członkowie chóru są pasjonatami tej muzyki, a poza tym uczą, prowadzą warsztaty i od 1988 roku regularnie występują w słynnej świątyni Anchiskhati, która pochodzi z VI wieku i jest najstarszą cerkwią w Tbilisi. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Most do Gruzji”. Finansowego wsparcia udzielił między innymi Urząd Miasta Krakowa.

 

• W dniach 12-14 czerwca 2015 r. odbył się w Krakowie „Weekend z Tbilisi”. Publiczność krakowska mogła w Nowohuckim Centrum Kultury obejrzeć zdjęcia wykonane przez gruzińskich fotografików starszego i młodszego pokolenia. Ich prace ukazują Gruzję, dokumentują dzieje jej zwykłych obywateli oraz wybitnych postaci, wśród nich np. życie Siergieja Paradżanowa, słynnego reżysera i dysydenta. Zachwyt krakowian wzbudziło przedstawienie „Harira” oparte na utworach wybitnego gruzińskiego kompozytora i dyrygenta, Dżansuga Kachidze. Spektakl łączył równocześnie cechy teatru dramatycznego i współczesnego baletu. Mieszkańcy Krakowa i przebywający w naszym mieście turyści mieli także możliwość wysłuchać na Rynku Głównym koncertu gruzińskich pieśni w wykonaniu zespołu „Georgian Voices”. W realizację programu „Weekendu z Tbilisi” włączyło się Stowarzyszenie „Most do Gruzji”. Chór złożony z członków tej organizacji uświetnił swoim występem uroczystą inaugurację całego przedsięwzięcia. Czytaj więcej...

 

• 26 października 2016 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym odbyło się przedsięwzięcie pod nazwą Noc w bibliotece: Kultura Gruzińska. W programie wydarzenia znalazł się  między innymi występ chóru  z Ilia State University z Tbilisi oraz kurs języka gruzińskiego. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski objął wydarzenie honorowym patronatem i ufundował nagrodę dla najlepszego uczestnika warsztatów językowych.

 

• 28 stycznia 2019 r. w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbyła się kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków we współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury". Ninia Matcharashvili reprezentująca Wielofunkcyjne Biblioteki Gminy Tbilisi przedstawiła referat pt. „Mediateki i biblioteki Tbilisi”. Czytaj więcej...

 

Polonia

 

• 18 listopada 2018 w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji w Tbilisi odbył się koncert galowy „Gruzińska Polonia dla Niepodległej” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!” z Krakowa w ścisłej współpracy z organizacjami polonijnymi z Tbilisi - Związkiem „Polonia” i Szkołą Polską. Przedstawiciele gruzińskiej Polonii, Polacy oraz mieszkańcy Gruzji zainteresowani kulturą polską zebrali się, aby wspólnie uczcić Stulecie Odzyskania Niepodległości RP. Koncert otworzył Ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz. W czasie koncertu odbyło się też ogłoszenie wyników i ceremonia rozdania nagród laureatom konkursu „Śladami Konstantego Gorskiego”. Pierwsze miejsce zajęła Daria Szlezyngier - młoda polska badaczka mieszkająca w Tbilisi, a drugie miejsce - Razhden Chikhoria. Jako obywatel gruziński, którego praca konkursowa została najwyżej oceniona przez Komisję, otrzymał on nagrodę specjalną ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa: trzydniowy pobyt w Krakowie dla dwóch osób wraz z biletami wstępu do wybranych muzeów. Bilet lotniczy z Tbilisi do Krakowa ufundują Panu Chikhoria Polskie Linie Lotnicze LOT. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali albumy wydane przez Urząd Miasta Krakowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Koncert uświetniły premierowe wykonania utworów Konstantego Gorskiego, polskiego skrzypka-wirtuoza i kompozytora, który był koncertmistrzem orkiestry tbiliskiego teatru wielkiego w latach 1883-1890. Pochodząca z Krakowa śpiewaczka Yoanna Ayers wykonała wraz z pianistą jazzowym Kamilem Urbańskim pieśni Konstantego Gorskiego napisane do słów poetów polskich. Lela Mtchedlidze, koncertmistrz orkiestry tbiliskiej opery wykonała premierowo utwory na skrzypce i fortepian skomponowane przez Konstantego Gorskiego. W koncercie wystąpili także uczniowie Szkoły Polskiej im. św. królowej Jadwigi. Zaś specjalnie stworzony na ten wieczór chór polonijny zaprosił wszystkich gości do wspólnego tradycyjnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych. Informacja o koncercie znalazła się w najważniejszych mediach gruzińskich.

 

Promocja

 

 • Każdego roku Ambasada RP w Tbilisi organizuje stoisko podczas charytatywnego kiermaszu Winter Fair. W listopadzie 2015 r. wylicytowany został voucher na weekendowy pobyt w Krakowie dla dwóch osób. Nagrodę wygrała mieszkanka Tbilisi, która wraz z osobą towarzyszącą w dniach 7-9 października 2016 r. odwiedziła nasze miasto. Obie panie zwiedziły Wawelskie Wzgórze oraz muzeum Fabryka Schindlera. Kraków, jego atmosfera i zabytki wywarły na turystkach duże wrażenie i dlatego zapowiedziały już swój ponowny przyjazd do stolicy Małopolski.

 

• 3 grudnia 2016 r. odbyła się kolejna edycja kiermaszu charytatywnego „Winter Fair” organizowanego przez stowarzyszenie International Women’s Association. W przedsięwzięciu biorą udział placówki dyplomatyczne akredytowane w Tbilisi, samorządy oraz artyści i rzemieślnicy. Organizowane  przez Ambasadę RP stoisko i loterię Prezydent Miasta Krakowa tradycyjnie wspiera przekazując krakowskie fanty. W 2016 roku  była to porcelanowa figurka gołąbka – taka sama, jaką Papież Franciszek wybrał na pamiątkę pobytu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.

 

Sport i rekreacja

 

• Spotkanie Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pawła Pytko z piłkarzami gruzińskiego klubu sportowego Dinamo Tbilisi, którzy przyjechali na mecz z KS Wisła 16 września 2004 r. zaowocowało między innymi wystosowaniem listu do Mera Tbilisi, wyrażającego wolę współpracy ze stolicą Gruzji. Potwierdzenie gotowości nawiązania kontaktów nastąpiło podczas rewizyty Przewodniczącego Rady Miasta wraz z drużyną piłkarską Wisła w Tbilisi w dniach 29-30 września 2004 r.

 

Turystyka

 

• Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Przedsiębiorczości Jan Okoński wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat turystyki w ramach konferencji „Wsparcie dla Rozwoju Biznesu na szczeblu lokalnym”, która odbyła się w Tbilisi w dniach 14-18 maja 2007 r.

 

• W kwietniu 2009 r. stolica Gruzji była gospodarzem międzynarodowej konferencji nt. wsparcia dla lokalnego rozwoju gospodarczego. Kraków reprezentowała podczas tego wydarzenia ówczesna Dyrektor Biura Marketingu Turystycznego Miasta Katarzyna Gądek. Tematem przewodnim konferencji zorganizowanej pod hasłem „Still Attractive for Visitors” - „Nadal atrakcyjni dla turystów” była kwestia utrzymania atrakcyjności miast i regionów w trudnych czasach kryzysu gospodarczego. Czytaj więcej...

 

• W ramach pierwszych Dni Tbilisi w Krakowie (26-28 czerwca 2010 r.) w Krakowskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej odbyła się prezentacja turystycznego potencjału Tbilisi skierowana do krakowskich tour-operatorów. Prezentacji towarzyszyła degustacja kuchni gruzińskiej i gruzińskich produktów regionalnych. Więcej informacji w dziale Jubileusze i prezentacje.

 

• 12 czerwca 2015 r. odbyła się prezentacja turystycznego potencjału stolicy Gruzji. Wydarzenie to było jednym z punktów programu przedsięwzięcia „Weekend z Tbilisi”. Więcej informacji w działach: Jubileusze i prezentacje, Gospodarka, Kultura.

 

• W dniach 13-15 września 2017 r. odbyło się w Tbilisi 10. Lokalne Forum Rozwoju Ekonomicznego (Local  Economic Development Forum) zatytułowane „Progressive Cities”. Tematyka jubileuszowego Forum była poświęcona możliwościom zwiększenia rozwoju gospodarczego, promocji zrównoważonych i lepszych warunków środowiskowych, współpracy transgranicznej władz lokalnych.
Kraków został zaproszony do udziału w tej konferencji. Nasze miasto uczestniczyło w panelu poświęconym turystyce.
 

 • W roku 2017 Ambasada RP w Tbilisi zorganizowała  po raz kolejny stoisko i loterię w ramach „Winter Fair”. Kraków  tradycyjnie przekazał materiały na stoisko oraz upominek na loterię charytatywną.

 

Wizyty oficjalne

 

• Oficjalna delegacja Tbilisi na czele z Merem miasta Zurabem Tchiaverashvili gościła w Krakowie w lipcu 2005 r. Jednym z jej członków był także ówczesny Ambasador Gruzji w Polsce Zaza Kandelaki. Poza spotkaniem z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim goście przeprowadzili rozmowy ze Skarbnikiem Miasta Lesławem Fijałem, który otrzymał propozycję wygłoszenia w Tbilisi serii wykładów na temat finansów publicznych. Projektu nie udało się jednak zrealizować.

 

• W odpowiedzi na zaproszenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, w dniach 9-10 października 2008 r. do Krakowa przybył Wicemer Tbilisi Mamuka Akhvlediani i przedstawiciele administracji Tbilisi. W czasie spotkań z władzami Krakowa goście mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami naszego miasta w zakresie strategii rozwoju, promocji oraz turystyki. Podczas konferencji prasowej Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Radwan-Ballada przekazała na ręce przewodniczącego gruzińskiej delegacji rezolucję Rady Miasta Krakowa w sprawie nawiązania partnerskich stosunków pomiędzy Krakowem i Tbilisi.

 

 • Delegacja Krakowa (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Przedsiębiorczości Jan Okoński oraz przedstawiciele Rady Miasta Krakowa) uczestniczyła w obchodach Święta Miasta „Tbilisoba", odbywających się jesienią 2008 r. Uroczystości były okazją do kontynuacji rozmów na temat współpracy obu miast.

 

• 13 maja 2009 r. Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wicemer Tbilisi Mamuka Akhvlediani podpisali w Krakowie Umowę o współpracy partnerskiej Krakowa i Tbilisi. Czytaj więcej...

 

• Jednodniowa wizyta przedstawicieli stolicy Gruzji w naszym mieście, poświęcona konkretyzacji planów współpracy, miała miejsce 8 września 2009 r.  Czytaj więcej...

 

• Na zaproszenie Mera Tbilisi Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Przedsiębiorczości Jan Okoński reprezentował Kraków podczas uroczystości związanych z obchodami święta miasta Tbilisi (23-25 października 2009 r.). Wizyta w Gruzji była okazją do kontynuowania rozmów na temat zaplanowanej w roku 2010 prezentacji miasta Tbilisi w Krakowie. Czytaj więcej...

 

• Delegacja przedstawicieli Urzędu Miasta i Rady Miasta Krakowa udała się do Tbilisi celem wzięcia udziału w dorocznej uroczystości „Tbilisoba” w dniach 22-24 października 2010 r., które to wydarzenie było okazją do kontynuacji rozmów na temat wspólnych projektów zaplanowanych na 2011 r. Jednym z najważniejszych tematów było ustalenie szczegółów zaplanowanych na 2011 r. „Dni Krakowa w Tbilisi”. Krakowska delegacja wzięła również udział w tradycyjnych imprezach towarzyszących dorocznemu świętu „Tbilisoba”: ceremonii tłoczenia wina, festiwalu owoców i koncercie zespołów mniejszości etnicznych. Stojący na czele krakowskiej delegacji Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Wiesław Starowicz przekazał na ręce Mera Miasta Tbilisi Georga Ugulavy list z życzeniami okolicznościowymi od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

 

• 12 czerwca 2012 r. w Krakowie gościł Mer Miasta Tbilisi George Ugulava. Tego dnia nastąpiło podpisanie kolejnej Umowy o współpracy partnerskiej między Krakowem i stolicą Gruzji. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Ambasador Gruzji w Polsce Nikoloz Nikolozishvili. Wizytę delegacji gruzińskiej poprzedziły „III Dni Kultury Gruzińskiej” współorganizowane przez Gminę Miejską Kraków. Głównym organizatorem i inicjatorem tego święta gruzińskich tradycji, a także konferencji naukowej poświęconej historii i współczesności Republiki Gruzińskiej było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Most do Gruzji". Czytaj więcej...

 

• W dniach 5-6 października 2013 r. przedstawicielki Rady Miasta Krakowa Agata Tatara i Anna Mroczek reprezentowały władze Krakowa podczas uroczystości związanych z „Tbilisobą” - dorocznym świętem Tbilisi. Delegacja Krakowa, poza udziałem w plenerowych koncertach i pokazach tradycyjnych tańców i sztuki gruzińskiej miała okazję spotkać się z Merem Miasta Tbilisi, George Ugulavą, któremu przekazany został list Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W liście tym wyrażona została gotowość Krakowa do organizacji kolejnych Dni Tbilisi w Krakowie, które dałyby możliwość prezentacji stolicy Gruzji w naszym mieście. Gośćmi spotkania byli również Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oraz Małgorzata Gosiewska, Honorowy Obywatel Miasta Tbilisi. Czytaj więcej...

 

• W dniach 25 i 26 października 2014 r. odbyły się doroczne obchody Święta Miasta Tbilisi „Tbilisoba”. Kraków reprezentowali Radni Magdalena Bassara i Stanisław Rachwał. Krakowska delegacja uczestniczyła w przedsięwzięciach kulturalnych oraz wzięła udział w spotkaniu z władzami miasta Tbilisi. Obie strony zadeklarowały wolę dalszej współpracy w różnych dziedzinach. W rozmowie poruszona została kwestia zorganizowania  kolejnej prezentacji stolicy Gruzji w Krakowie.

 

• W dniach 3-4 maja 2015 r. przebywał w Krakowie Mer Tbilisi David Narmania. Celem jego wizyty był udział w Europejskim Kongresie Samorządów, w trakcie którego przemawiał podczas Sesji Plenarnej. Merowi towarzyszyła Dyrektor Departamentu PR i Mediów Magda Popiashvili. Program wizyty przewidywał także podpisanie wraz z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim umowy o kontynuacji współpracy Krakowa i stolicy Gruzji. Czytaj więcej ...

 

• W dniach 12-14 czerwca 2015 r. przebywała w Krakowie delegacja miasta Tbilisi z Wicemerem Nino Khatiskatsi na czele. Delegacja przybyła do naszego miasta w związku z prezentacją „Weekend z Tbilisi”.  Więcej informacji w działach: Kultura, Turystyka, Gospodarka.

 

•  W dniu 7 września 2015 r. krakowski magistrat odwiedziła delegacja władz Tbilisi w składzie: Wicemer Tbilisi Irakli Lekvinadze, Przewodniczący Rady Miasta Tbilisi Giorgi Alibegashvili oraz radni David Utmelidze i Ioseb Manjavidze.  Gruzińscy goście spotkali się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Magdaleną Sroką. Rozmowa dotyczyła współpracy obu miast w dziedzinie turystyki, transportu miejskiego i sportu. Goście przybyli do Polski aby wziąć udział w odbywającym się po raz kolejny w Krynicy Międzynarodowym Forum Ekonomicznym.

 

• W październiku  2016 r. podczas Święta Miasta Tbilisi „Tbilisoba” stolicę Gruzji odwiedziła delegacja Urzędu Miasta złożona z Dyrektor Kancelarii Prezydenta Anny Frankiewicz oraz Zastępcy Dyrektora Kancelarii ds. Współpracy Zagranicznej Beaty Sabatowicz. Członkinie delegacji uczestniczyły w spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Miasta Tbilisi oraz Ambasady RP. Tematem rozmów była kontynuacja współpracy Krakowa i Tbilisi.

 

• 19 czerwca 2017 r. Urząd Miasta Krakowa odwiedził Giorgi Vashadze, przewodniczący gruzińskiej partii Civic Platform–New Georgia, jeden z autorów przekształcenia Gruzji z post-sowieckiego kraju w szybko rozwijające się państwo z elastycznym i transparentnym systemem zarządzania. Jako były wiceminister sprawiedliwości i członek gruzińskiego parlamentu Giorgi Vashadze stworzył  i wprowadził wiele nowatorskich koncepcji, które zostały najpierw zrealizowane w Gruzji, a dzisiaj są stosowane w wielu innych krajach. Wdrożone przez niego centrum Public Service Hall, agencja rządowa oferująca usługi administracyjne w jednym miejscu, otrzymało nagrodę UN Public Service Award 2012. Gruziński gość w rozmowie z Prezydentem  Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim opowiadał o swoich doświadczeniach przy wprowadzaniu reform administracyjnych w Gruzji oraz na Ukrainie, gdzie obecnie pełni funkcję doradcy Prezydenta Petra Poroszenki. Giorgi Vashadze pytał o doświadczenia naszego miasta przede wszystkim w zakresie wprowadzonych reform, promocji turystyki, transportu zbiorowego i ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza.

 

Zarządzanie kryzysowe

 

• 13 i 14 czerwca 2015 r. stolicę Gruzji nawiedziły powodzie w wyniku których życie straciło kilkanaście osób, a wiele miejskich budynków zostało zniszczonych. Prezydent Jacek Majchrowski wystosował list do Mera Tbilisi Davida Narmanii. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” w Krakowie organizowane były zbiórki na rzecz ofiar powodzi w Tbilisi. 

 

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie