Komunikat archiwalny

Mieszkańcy Klinów mają Orlika

Kraków wzbogacił się o kolejny zespół boisk, wybudowany w ramach programu „Moje boisko - Orlik 2012”. Wczoraj (24 listopada, środa) Zastępca Prezydenta Elżbieta Lęcznarowicz zainaugurowała kompleks sportowo-rekreacyjny przy Fortecznej na osiedlu Kliny.

Mieszkańcy Klinów mają Orlika
Fot. www.krakow.pl

„Kraków od kilku lat prowadzi ambitny plan w zakresie inwestycji sportowych i rekreacyjnych, którego elementem jest budowa boisk Orlik. To już 8. w naszym mieście taki kompleks sportowo-rekreacyjny” – mówiła Elżbieta Lęcznarowicz, podczas inauguracji Orlika przy ulicy Fortecznej 47 na osiedlu Kliny.

W skład nowego kompleksu wchodzą: boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej (62 m x 30 m), boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej o nawierzchni poliuretanowej (19,1 m x 32,1 m) oraz modułowe zaplecze szatniowo
- sanitarne. Kompleks  jest ogrodzony i oświetlony. Koszt inwestycji wyniósł 1 257 617,21 zł. Budowa kompleksu była finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Gminę Miejską Kraków.

W przypadku Orlika przy ulicy Fortecznej, operatorem  jest Klub Sportowy Wróblowianka. „W krakowskim środowisku sportowym ten klub kojarzy się z piłkarskim klanem Jałochów” – mówi Jerzy Sasorski, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Prasowej.  Kazimierz Jałocha, wychowanek Wróblowianki, był na przełomie lat 60. i 70. piłkarzem Cracovii, ŁKS-u Łódź i Legii Warszawa.  W Cracovii grał też młodszy brat Kazimierza - Stanisław.  Inny młodszy brat Kazimierza – Jan Jałocha to z kolei zawodnik Wisły, 28-krotny reprezentant Polski,  grał w drużynie, która pod wodzą Antoniego Piechniczka zajęła 3. miejsce w piłkarskich mistrzostwach świata w Hiszpanii (1982). Z kolei Marcin Jałocha – srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992)  to syn Kazimierza oraz bratanek Jana i Stanisława. Grał w Wiśle Kraków i Legii Warszawa. Obecnie jest trenerem, a rodzinne tradycje piłkarskie kontynuuje Patryk Jałocha -  syn Marcina i wnuk Kazimierza.

Z „Orlika” będą również korzystać okoliczne placówki edukacyjne. Są wśród nich Szkoła Podstawowa nr 97 przy ul. Doktora Judyma 10 oraz Zespół Szkół Społecznych nr 1, zlokalizowany przy ul. Fortecznej 54.

Kraków nadal będzie się angażował w budowę Orlików. Dziś (25 listopada, czwartek) o kompleks sportowo – rekreacyjny wzbogaci się osiedle Widok. Do użytku mają też zostać oddane kompleksy przy Pszczelnej oraz w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej. Do 2012 roku Orliki mają powstać w każdej dzielnicy naszego miasta. (M).

Tagi: sport

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także