Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

To był najmilszy czas

2024-04-16

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim należy do międzynarodowej sieci Scholar at Risk, której misją jest ochrona naukowców i naukowczyń prześladowanych w krajach ich pochodzenia. Przez kilka miesięcy Willa Decjusza gościła dr Marynę Szodę – białoruską tłumaczkę i kulturoznawczynię. Rozmawiała z nią Anna Słupek.

Marcin Kandefer

Stawiamy na maksymalną otwartość

2024-04-16

– Gdybyśmy nie dostali środków z Unii Europejskiej, to Ekospalarnia powstałaby albo później, albo kosztem innej inwestycji w mieście – mówi Marcin Kandefer, członek zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego. To właśnie ta miejska spółka wybudowała Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie i obecnie nim zarządza. Tadeusz Mordarski pytał o obecne funkcjonowanie zakładu oraz o plany jego rozwoju.

Wolontariusze w radiu JazzKultura

Krakowska kultura – europejskie możliwości

2024-04-16

Dofinansowane festiwale miejskie, modernizowane obiekty, wsparcie dla budowy nowych muzeów i placówek… Okrągłe rocznice to znakomity czas podsumowań, w tym oceny wpływu środków unijnych na rozwój sektora kultury.

Ryszard Kozik

Tę energię trzeba wykorzystać

2024-04-16

Czytając ten felieton, są Państwo w wyjątkowej chwili zawieszenia. Znany jest już skład Rady Miasta Krakowa, przed nami zapewne jeszcze jedna tura wyborów prezydenckich. Waży się więc wciąż, kto zasiądzie na krakowskim „tronie”, trwają już także zapewne negocjacje koalicyjne (w minimum dwóch wariantach, uzależnionych od ostatecznego wyboru krakowian). Ja jednak nie o tym chciałem.

W wiosennym lesie lepiej zmruż oczy

2024-04-02

Kiedy widzimy osobę, w której właśnie się zakochujemy, źrenice naszych oczu rozszerzają się ponad dwukrotnie. Proces ten, w pewnym sensie, ma w sobie coś z magii, a stojąca za nim kaskada zdarzeń zachodzących w naszym organizmie przyprawia o zawrót głowy.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym przybywa seniorów

2024-04-02

O tym, jak utrzymać starsze pokolenie w dobrej kondycji, jak zaopiekować się samotnymi i najsłabszymi, mówi zastępca prezydenta Andrzej Kulig w rozmowie z Tadeuszem Mordarskim.

Ryszard Kozik

Autyzmów jest tyle, ile osób autystycznych

2024-04-02

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To także dzień urodzin mojej 6-letniej córci Zosi, a kilka dni wcześniej 15 lat skończył jej przyrodni brat Roch. Gdy był mały, zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Potem przestano go orzekać i dziś oboje z Zosią są ze spektrum autyzmu, ale jakże szerokie jest to spektrum. Pisałem już kiedyś o tym i nie wracałbym do tematu, gdyby nie pewien mejl. Nawiązujący do naszych, nieustannie powracających domowych rozważań o tym, że ważna jest świadomość tego, jak różny bywa autyzm. Z uwagi i na dzieci, i na ich rodziców.

Warto pomagać innym

2024-03-20

Transplantacja to metoda ratowania życia ludzkiego. Potencjalnym dawcą może być każdy. Na temat tej idei oraz umocowania prawnego dawstwa po śmierci z Zespołem Transplantacyjnym w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w ramach kampanii społecznej „Transplantacja to dar życia” rozmawia Katarzyna Gwiżdż.

dyrektor KSOS Krzysztof Augustyn

Postawa jest ważna!

2024-03-20

– Gdy dziecko ma 14–15 lat może być już za późno, by odwrócić niektóre zwyrodnienia, a to będzie mieć negatywne konsekwencje do końca życia – twierdzi Krzysztof Augustyn, dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. W rozmowie z Tadeuszem Mordarskim mówi, kiedy, po co i w jaki sposób zadbać o kondycję fizyczną dziecka.

Zadbaj o zdrowie dzieci

2024-03-20

Nowoczesne obiekty sportowe zlokalizowane w kilku częściach miasta, a w nich bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży – to oferta Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Uczniowie krakowskich szkół mogą tam m.in. nauczyć się pływać, grać w tenisa, jeździć na rolkach czy skorygować wady postawy. A wszystko to pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, fizjoterapeutów i dietetyków.

Znajdź