Wybrane teksty

Triathlon stanie się wizytówką Krakowa
2025-06-18
Rozmowa z Jackiem Tyczyńskim, trenerem i współprowadzącym podcasty o bieganiu „Race Pace”, byłym profesjonalnym triathlonistą, mistrzem Polski Ironmana z 2022 r.

A czy wiesz... kto pilnuje wejścia do Urzędu Miasta Krakowa?
2025-06-18
Reprezentacyjne wejście do budynku krakowskiego magistratu, wznoszącego się przy pl. Wszystkich Świętych, otacza okazały neorenesansowy portal, wykonany po 1850 r.

Chodźmy na spacer po Prądniku
2025-06-18
W tegorocznym numerze 9 dwutygodnika przybliżaliśmy sylwetkę Piotra Kluzeka – byłego wójta Prądnika Białego, na cześć którego została nazwana jedna z ulic Krakowa. Czy zastanawialiście się, ilu takich lokalnych i być może nieco zapomnianych bohaterów możemy jeszcze odkryć w swojej okolicy? Odpowiemy od razu: bardzo wielu.

Co mówią gminne dane?
2025-06-18
– Treści zawarte w tym dokumencie są odzwierciedleniem tego, jak żyje się mieszkańcom – mówi o raporcie o stanie gminy dr hab. Michał Kudłacz, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego. Zachęca krakowian, by zapoznali się z raportem dotyczącym swojego miasta, bo zawiera on dane, które pozwalają ocenić działania władz, zrozumieć kierunki rozwoju i świadomie uczestniczyć w życiu samorządowym. Z naukowcem rozmawiał Tadeusz Mordarski.

Wspinaczka to całe moje życie
2025-05-26
Rozmowa z Piotrem Niźnikiem z KS Korona 1919 Kraków, mistrzem Polski juniorów we wspinaczce sportowej

Zapraszamy na lato w Symbiozie
2025-06-03
Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” jest znane przede wszystkim ze swojej oferty edukacyjnej dla dzieci młodzieży. Przypomnijmy: urokliwy Pawilon Okocimski w samym sercu Lasu Wolskiego, zwierzęcy i roślinni mieszkańcy tego lasu opowiadający swoje historie, przyrodniczy escape room, bezpośrednie doświadczanie natury na warsztatach i spacerach, uważne patrzenie pełne czułości, radość odkrywania, zachwyt nad zwykłością i niezwykłością przyrody.

Zakupy i odpoczynek? Można to połączyć!
2025-06-03
Choć turyści najczęściej kierują się ku Staremu Miastu i Kazimierzowi, prawdziwy krakowski klimat można poczuć na miejskich targowiskach. Tam życie toczy się spokojniej, w rytmie codziennych spotkań, rozmów, zakupów i smaków, często przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Targowiska miejskie w krakowskich dzielnicach to nie tylko miejsca handlu – to ośrodki lokalnej kultury i idealne punkty wypadowe na mikrowycieczki łączące przyjemne z pożytecznym.

DOM pełen królewskich atrakcji
Komunikat archiwalny 2025-06-03
8 czerwca zapraszamy na Dzień Otwarty Magistratu (DOM). Pałac Wielopolskich szeroko otworzy drzwi przed tymi, którzy zechcą posłuchać o jego historii, zobaczyć, gdzie pracują prezydent Krakowa i przewodniczący Rady Miasta, oraz przekonać się, jak Urząd Miasta Krakowa funkcjonuje na co dzień. – Wkładamy dużo wysiłku w to, by program DOM-u był jak najbardziej atrakcyjny – mówi Przemysław Walaszczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK. Rozmawia Joanna Korta.

Znowu spotykają się inspirujące Małgorzaty
Komunikat archiwalny 2025-06-03
Już po raz siódmy Małgorzaty, Gosie, Gośki, Rity, Margerity i Grety spotkają się 14 czerwca na zlocie „Małgorzaty dla Małopolski” w Pałacu Wielopolskich. – Wydarzenie, które rozpoczęło się od spontanicznego, imieninowego spotkania, dziś jest uznaną imprezą, wpisywaną w obchody Święta Małopolski. Co roku na nasze czerwcowe spotkania przybywa od 150 do 200 Małgorzat z Krakowa i okolic – mówi Małgorzata Jantos, pomysłodawczyni imprezy.

Nie tylko sprzedawca leków
Komunikat archiwalny 2025-05-30
Powszechnie postrzegany jest jako osoba, która tylko wydaje leki w aptece, a jego wpływ na leczenie pacjenta jest znikomy. Jednak faktyczna rola farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej jest zdecydowanie bardziej odpowiedzialna.