Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Ryszard Kozik

Wspierajmy wszyscy krakowskich artystów

2024-03-05

Milion złotych rozdaje rocznie Kraków na stypendia twórcze. Dużo to czy mało?

Aleksandra Mirosław

Jak ogarnąć życie?

2024-03-05

W szkole długo nie wiedziałam, do kogo mogę się zwrócić z moimi problemami i na czyje wsparcie mogę liczyć. Uciekłam w sport. Odnalazłam się w grupie, w której trenowałam wspinaczkę – mówi Aleksandra Mirosław, mistrzyni świata we wspinaczce sportowej i aktualna rekordzistka świata, która została twarzą krakowskiej kampanii #ogarniamżycie. Tadeusz Mordarski rozmawiał z nią o tym, jak rozwiązywać problemy, radzić sobie ze stresem i podchodzić do egzaminów.

Leśne przystawanie – jako oznaka zbliżającej się wiosny

2024-03-05

Ostatnio zauważyłem, że mijające mnie podczas spaceru po lesie osoby coraz częściej przejawiają skłonność do przystawania w nieregularnych odstępach czasu i w różnych punktach drogi. Zjawisko to tak mnie zafrapowało, że postanowiłem uważniej mu się przyjrzeć. Naukowy instynkt podsycał chęć obserwacji, a ponieważ lubię podglądać przyrodę, więc od razu wyczułem w tym głębszy sens.

Paulina Rutka (z prawej) i Andrzej Kulig

Kobiety wskazują kierunek działań

2024-03-05

– Kobiety były w niedostateczny sposób wysłuchiwane. Brakowało platform do tego, by same mogły artykułować swoje potrzeby oraz inspirować Miasto do podejmowania różnych działań. Dziś dajemy im te platformy, a jedną z nich są spotkania z cyklu „Jej Kraków” – mówi wiceprezydent Andrzej Kulig. – Już po pierwszych dwóch spotkaniach miałam poczucie, że wypracowujemy plan działań, które możemy realnie podjąć – dodaje Paulina Rutka z fundacji GenerAACja. Rozmowę przeprowadził Tadeusz Mordarski.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Będzie więcej przepraw przez Wisłę

2024-02-23

Media piszą o niej: „spektakularna” i „futurystyczna”. I rzeczywiście taka ma być kładka pieszo-rowerowa łącząca Kazimierz z Ludwinowem, przy której prace już trwają. Inwestycja ma służyć przede wszystkim mieszkańcom, skrócić czas podróży oraz ożywić brzegi Wisły. Czy kolejne przeprawy odmienią oblicze Krakowa w najbliższych latach?

Katarzyna Pabian

Budujmy kładki przez Wisłę!

2024-02-23

Przestrzeń miejska jest nas wszystkich, ona nie jest reglamentowana. Oczywiście, że trzeba rozmawiać, ale to powinien być dialog z mieszkańcami całego miasta, a nie tylko z małą grupą ludzi mieszkających w pobliżu – mówi o prowadzeniu miejskich inwestycji Katarzyna Pabian, mieszkanka Podgórza i przedsiębiorca. W rozmowie z Tadeuszem Mordarskim opowiada, w jaki sposób budowa kładek przez Wisłę ożywia Kraków oraz dlaczego miasto powinno się zwrócić w kierunku rzeki.

Teatry wychodzą z cienia

2024-02-23

Paradoksalnie teraz teatr ma szansę, by stać się czymś zjawiskowym i unikatowym dla młodych ludzi. Tylko trzeba świat teatru przed nimi otworzyć – mówi reżyser i aktor Paweł Miśkiewicz. Rozmawiał z nim Tadeusz Mordarski.

Ryszard Kozik

Muzyczne oblicza buntu

2024-02-23

Najpierw jest beztroskie (czasem niestety też „troskie”) dzieciństwo. Potem dorastamy i zaczynamy się buntować, choć odnoszę wrażenie, że moje córcie buntują się od zawsze, a pierwszy był bunt trzylatki Zuzi („O buncie dwulatki zapomniałeś?” – rzuca Ania, pierwsza lektorka moich felietonów). Teraz Zuzia ma siedem i pół roku, a jej siostra Zosia sześć lat i choć kilka okresów buntu już przeżyliśmy, zdajemy sobie sprawę, że największe wyzwania jeszcze przed nami. Intensywny, ale szybko wygasający bunt jest za to nieustannie obecny w życiu ich przyrodniego brata Rocha (lat piętnaście).

Marcin Jurczenko

Podczas ferii powinniśmy odpocząć

2024-02-06

Czy uczyć się podczas ferii? Jak efektywnie odpoczywać? Jakich umiejętności będziemy potrzebować na ryku pracy? Na te pytania odpowiada pedagog Marcin Jurczenko, dyrektor Krakowskiego Ośrodka Kariery.

Dzień z dwudziestoma stopniami poniżej zera

2024-02-06

Pisząc ten felieton, mam bardzo rzadką możliwość patrzenia na las, który trwa w mroźnym klinczu z zimą. A gdy tylko wyjdę z ciepłego budynku Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, w którym właśnie się znajduję, także i mnie dorwie dwadzieścia stopni poniżej zera.

Znajdź