Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Agnieszka Stabro

Kraków ukształtował wrażliwość Mitoraja

2023-03-15

W biografii „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu” Agnieszka Stabro śledzi losy osobiste i artystyczne najsłynniejszego polskiego rzeźbiarza. Nie pomija jego związków z Krakowem. My na Rynku Głównym oglądamy rzeźbę „Eros Bendato", podarowaną miastu przez artystę. Z pisarką rozmawia Małgorzata Stuch.

Chcemy pomóc znaleźć sens

2023-03-15

To my, dorośli, musimy wyjść z inicjatywą. Bo młody człowiek nie porzuci swojego świata tylko dlatego, że go o to poprosimy – mówi Michał Kowalski, Miejski Koordynator Projektu #OGARNIAM ŻYCIE. Tadeusz Mordarski pytał go, w jaki sposób pomóc młodzieży poprawić kondycję psychiczną, znaleźć pomysł na życie i uciec od uzależnień.

#Ogarniam życie

Jak ogarnąć życie?

2023-03-15

To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dociera do tysięcy uczniów krakowskich szkół. Cel jest jeden: ma pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie z problemami. A tych jest całe mnóstwo. Tak samo jak sposobów na to, aby je pokonać. Należy je tylko poznać i wybrać te najlepsze. Ma w tym pomóc projekt #OGARNIAM ŻYCIE.

Ryszard Kozik

Kulturalny marzec w Krakowie

2023-03-15

Co ciekawego wydarzy się w krakowskiej kulturze w marcu? Oto moje – nie da się ukryć, że mocno subiektywne ­– typy.

Bezwarunkowo wierzę w zwycięstwo Ukrainy

2023-03-01

Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie przedefiniowała nasze myślenie o świecie. Otworzyła nas także na potrzeby i problemy ukraińskich sąsiadów. Pokazała, że krakowianie mogą i chcą pomagać. W rok po wybuchu wojny mówi o tym konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj, z którym rozmawia Julia Żylina-Chudzik.

Budujemy miasto równych praw

2023-03-01

O programach równościowych, walce z przemocą, projekcie „Krakowianki” oraz zmianach w języku z Niną Gabryś, pełnomocniczką prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej, rozmawia Ryszard Kozik.

Dziki Las Wolski

2023-03-01

Zastanawialiście się może, ile tak naprawdę jest dzikiego, leśnego życia w Lesie Wolskim? Rozmawiając z ludźmi, coraz częściej odnoszę wrażenie, że o lasach miejskich myślimy jak o małych, zaniedbanych kopciuszkach. Niby ładnych i pożytecznych, przyćmiewanych jednak przez prawdziwe supergwiazdy naszej przyrody.

Ryszard Kozik

Dzielimy się pozytywną energią wystawy „Trzepaki, Reksio i Atari”

2023-03-01

Dawno nic nie dało mi tak wielkiego zastrzyku dobrych emocji, jak wystawa „Trzepaki, Reksio i Atari” w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa. A nawet nie sama wystawa, co praca nad nią i związane z tym spotkania z dużymi i małymi dziećmi, bo przecież każdy z nas ma w sobie trochę dziecka.

Ryszard Kozik

Piękny hołd krakowskich historyków

2023-02-15

W marcu przypada tragiczna 80. rocznica likwidacji krakowskiego getta. Będą oczywiście oficjalne obchody, do udziału w których już teraz zachęcam. Najlepszą formą uczczenia pamięci zamordowanych przez nazistów krakowskich Żydów wydaje mi się jednak książka „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego.

położna Agata Wojcieszczyk

Jestem jak siostra, mama i koleżanka

2023-02-14

– Dostałam ogromny zastrzyk energii i motywacji – mówi położna Agata Wojcieszczyk, laureatka tytułu Anioła Rodzić po Ludzku 2022. Rozmawia Joanna Korta.

Znajdź