Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Rafał Krajewski-Siuda

Matematyka i tartan

2022-02-16

Jest studentem II roku matematyki na Uniwersytecie Edynburskim, członkiem Szkocko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego w Edynburgu oraz innych stowarzyszeń. Na Facebooku prowadzi autorski profil „Cracovian studying in Edinburgh”. Jest także pierwszym krakowianinem, który nosi kilt z krakowskiego tartanu. Z Rafałem Krajewskim-Siudą rozmawia Agata Mierzyńska.

Zimowi strażnicy koloru zielonego z Lasu Wolskiego

2022-02-16

Przyszły w końcu zimowe dni, podczas których las okrył się białym puchem. Pobielone drzewa i polany śródleśne wreszcie wygładziły swoje ostre, szare krawędzie. Wszystko jest spokojniejsze i zdecydowanie cichsze, a przez to wydaje się łatwiejsze w ogólnym odbiorze. Taka atmosfera panuje szczególnie w te dni, kiedy niebo robi się białe. Nie wiadomo wtedy dokładnie, gdzie zaczyna się firmament, a gdzie kończą korony drzew otulone białymi czapami śniegu…

Widziane z Krzysztoforów

2022-02-16

Nie spamuję tu z zasady książkowymi opowieściami (a pisuję o nich od 30 lat), ale tą chciałbym się z wami podzielić, bo jest krakowska i wpisuje się w trwającą od dwóch lat dyskusję dotyczącą upamiętnienia ofiar byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Autor popularnych kryminałów Max Czornyj zamienił w powieść „Kat z Płaszowa” życiorys zbrodniarza wojennego Amona Götha, likwidatora gett żydowskich w Krakowie i Tarnowie, słynącego z bestialstwa komendanta KL Plaszow.

Marzena Paszkot

Kraków wspiera rodziny

2022-02-02

Pandemia zmodyfikowała działania na rzecz krakowskich rodzin, ale ich nie zatrzymała. O zrealizowanych w 2021 r. działaniach przedsięwzięciach z Marzeną Paszkot, pełnomocniczką prezydenta Krakowa ds. rodziny rozmawia Patryk Lewandowski.

Kaczy bufet przy Zalewie Nowohuckim

Jedna przestrzeń – wiele możliwości

2022-02-02

Zalew Nowohucki to miejsce uwielbiane nie tylko przez mieszkańców Nowej Huty, ale również przez wszystkich krakowian. W ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniał, jednak jego urok i piękno od dziesiątek lat są niezmienne.

prezydent Jacek Majchrowski

Plany Krakowa na 2022 r.

2022-02-02

Jaki był 2021 rok i na co zanosi się w 2022? – o inwestycjach, podwyżkach, komunikacji, smogu i igrzyskach z Jackiem Majchrowskim, Prezydentem Miasta Krakowa, rozmawia Beata Klejbuk-Goździalska.

Czas na rewitalizację parku Bednarskiego

2022-02-02

Leśna enklawa w środku miasta – park Bednarskiego, niebawem przejdzie rewitalizację. W porozumieniu z mieszkańcami pierwotny plan prac został zmodyfikowany. Kierunek odnowy parku wyznaczyły natura i historia, a Miasto zadba, by to miejsce stało się jeszcze bardziej funkcjonalne i bezpieczne dla krakowian.

Podzielcie się swoim dzieciństwem!

2022-02-02

Przechowujecie zabawki z dzieciństwa? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.

Widziane z Krzysztoforów

2021-12-15

Ostatni tegoroczny numer KRAKOWA.PL ukaże się w połowie grudnia, gdy wszyscy utoniemy już w szale przedświątecznych porządków, prezentów, mycia okien, planowania, co można przygotować ciut wcześniej, a co dopiero na ostatnią chwilę. Amok.

prof. dr hab. n. med. Adam Antczak

Programy szczepieniowe oceniam absolutnie entuzjastycznie

2021-12-15

– Gdybym nie miał pewności, że postępuję słusznie, szczepiąc się przeciw grypie, nie szczepiłbym swoich dzieci, swoich bliskich – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. O wadze szczepień wśród najmłodszych Polaków opowiada w rozmowie z Krystyną Paluchowską.

Znajdź