Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
(ul. Floriańska 25)

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego to jedno z nielicznych muzeów tego typu na świecie.

Utworzone w 1946 roku przy Okręgowej Izbie     Aptekarskiej,     jest      obecnie
jednostką      naukowo    -    dydaktyczną
Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieści się przy ul. Floriańskiej 25, w zabytkowej kamienicy mieszczańskiej (XIV–XV wiek), na Drodze Królewskiej.

Stała ekspozycja zajmuje pięć poziomów budynku – od XIV-wiecznych piwnic po strych. Zgromadzone w nim eksponaty obrazują historię aptekarstwa od średniowiecza po czasy współczesne. Są wśród nich naczynia apteczne, w tym okazały zbiór majolik z wielu europejskich manufaktur, moździerze różnych wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny i inne utensylia apteczne, surowce lecznicze, pamiątki po wybitnych farmaceutach, kolekcja filatelistyczna dotycząca historii farmacji, a także osobliwości związane z dawnym lecznictwem.

Ponadto w muzeum znajduje się odtworzone wnętrze XIX-wiecznej apteki, a także inne pomieszczenia, takie jak dawne laboratorium apteczne, piwnica z beczkami i butelkami na wina lecznicze oraz strych służący do suszenia i przechowywania ziół leczniczych.

Muzeum posiada bibliotekę, w której przechowywane są m.in. dawne zielniki, farmakopee, inne druki związane z historią aptekarstwa, a także pamiątki po wybitnych aptekarzach i farmaceutach.

www.muzeumfarmacji.pl

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2012-12-17
Data aktualizacji: 2013-01-02
Powrót