Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rozmowy o kulturze

Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa. W tle Małgorzata Szydłowska, scenografka, dyrektorka ds. Domu Utopii

Nie robię spektaklu po to, żeby polaryzować. Robię spektakl po to, żeby tworzyć wspólnotę

2024-04-18

„Nie jest moim celem obrona Urbana. Moim celem jest rozmowa o nas samych przy pomocy tej figury” – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa i reżyser spektaklu „Urban. Idę po was”. Jeszcze przed premierą spektakl wywołał pytania o zasadność pokazywania w teatrze kontrowersyjnych postaci. O prowokowaniu, stawianiu pytań i budowaniu wspólnoty z Bartoszem Szydłowskim rozmawia Anna Latocha.

Pomniki nie pamiętają. KL Plaszow to historia Krakowa

2024-03-08

Obozowy teren, na którym rozegrały się ważne i tragiczne wydarzenia z historii miasta, Memoriał, Szary Dom i pomnik dźwiękowy – taki jest koncept powstającego Muzeum KL Plaszow. Instytucja współprowadzona przez miasto i ministerstwo kultury zakończyła pierwszy etap prac i w piątek, 15 marca, udostępniła odwiedzającym uporządkowany poobozowy teren oraz zaprezentuje wystawę plenerową zatytułowaną „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. O planowanym otwarciu, działaniach Muzeum KL Plaszow, a także o potrzebie i znaczeniu pamięci opowiada Monika Bednarek, dyrektorka instytucji.

Chcę, żeby mieszkańcy zastanawiali się, co w danym tygodniu będzie w Bunkrze Sztuki

2024-03-01

Po trzyletniej przerwie Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki ponownie zaprasza do swojej siedziby przy placu Szczepańskim. Galeria została otwarta po remoncie, a nowa dyrektorka Delfina Jałowik przybliża plany na działalność i rozwój instytucji. Nowy rozdział w historii galerii rozpoczyna pod hasłem „Bunkier dla krakowian(ek)”.

Na muzyce nie trzeba się znać, muzykę można odbierać emocjami

2024-02-09

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia powstała 30 lat temu. Świętowanie jubileuszu nie ogranicza się jednak do jednego koncertu czy wielkiej gali, ale obejmuje całoroczny program różnorodnych wydarzeń: muzykę współczesną, filmową, operową, znane i lubiane dzieła, premiery, projekty skierowane do młodych dorosłych, międzynarodowe współprace i liczne nawiązania do Krzysztofa Pendereckiego, mentora orkiestry. O propozycjach przygotowanych na jubileuszowy rok, inspiracjach, zaangażowaniu muzyków, roli muzyki w życiu miasta i mieszkańców opowiadają Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii i Katarzyna Tomala-Jedynak – pierwsza dyrygentka i dyrektorka artystyczna orkiestry.

Czy książka może być jak nowa para butów?

2024-01-26

O tym, jak działają dziś biblioteki, jak zapraszają do korzystania z księgozbioru i organizowanych wydarzeń zwłaszcza młodych i najmłodszych czytelników, o tym jak przez ostatnie lata zmieniły się biblioteczne przestrzenie, a także o Nagrodzie Żółtej Ciżemki przyznawanej najlepszym książkom dla dzieci i młodzieży rozmawiamy z Agnieszką Staniszewską-Mól, dyrektorką Biblioteki Kraków.

Młodzi ludzie mówią: odzyskaliśmy nasze miejsce, odzyskaliśmy teatr

2024-01-19

O Teatralnym Instytucie Młodych – nowym, działającym od kilku miesięcy miejscu na kulturalnej mapie Krakowa, spektaklach, kierunkach rozwoju instytutu, planach na najbliższe miesiące, a także uczciwości i energii w teatrze rozmawiamy z Małgorzatą Bogajewską, dyrektorką Teatru Ludowego i działającego przy nim TIM-u.

Znajdź