Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Wydarzenia w Krakowie we wrześniu

  Festiwale, koncerty, spektakle teatralne, targi, konferencje, czy wydarzenia kulinarne - publikujemy listę nadchodzących wydarzeń w Krakowie, jakie będą miały miejsce we wrześniu

  Fot. Ela Marchewka

  Festiwal Szymanowski / Polska / Świat 2022 - 3 września–1 października

  Miejsce wydarzenia: Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1

  Kluczem tegorocznej edycji Festiwalu jest pieśń – stąd w jego programie znalazły się dzieła polskiego kompozytora, patrona wydarzenia i organizującej je Filharmonii Krakowskiej: kameralne Trzy kołysanki do słów Jarosława Iwaszkiewicza i III Symfonia „Pieśń o nocy” na tenor solo, chór i wielką orkiestrę, której literacką kanwą jest poemat perskiego poety Jalal’ad Din Rumiego w przekładzie Tadeusza Micińskiego. Soliści Urszula Kryger i Randall Bills wraz z Orkiestrą FK pod batutą amerykańskiego dyrygenta Richarda Rosenberga wykonają także łączące cechy pieśniowe i symfoniczne Das Lied von der Erde Gustava Mahlera.

  Podobnie jak w ubiegłych latach program festiwalu koncentruje się na twórcach z Europy Środkowo-Wschodniej (Janáček, Berger, Bartók, Zeljenka), wśród których ważne miejsce zajmują Polacy: oprócz Szymanowskiego to także jego przyjaciel, dyrygent wielu prawykonań jego utworów Grzegorz Fitelberg, należący wraz z nimi do Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich Ludomir Różycki czy Witold Lutosławski. Festiwal zamknie Kadisz Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Gerarda Edery’ego, jednego z najwybitniejszych obecnie interpretatorów muzyki sefardyjskiej. Koncert finałowy, w którym wezmą także udział sopranistka Iwona Hossa czy skrzypek Jakub Jakowicz, będzie zarazem inauguracją nowego sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej.

   

  Ars Latrans Festival 2022: Y2K - 27 września-1 października

  Miejsce wydarzenia: Hype Park, ul. Kamienna 12

  Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki. Efekt współpracy twórców z branży kreatywnej (muzyka, sztuki wizualne, nowe media, teatr, performens, kino, wzornictwo). Miejsce poświęcone artystom różnych dziedzin. Przestrzeń swobodnej wymiany myśli, doświadczeń… i dobrej zabawy.

  Tegoroczna odsłona ARS LATRANS Orchestry pozwoli nam zanurzyć się w otchłani wspomnień i przenieść się w czasie, by poczuć beztroski i kiczowaty nastrój lat 2000. Ponadto przypomni nam, że kolorowy duch drzemie w każdym z nas i że to idealna okazja, by samemu nadać mu zupełnie nowe, wyjątkowe znaczenie.

   

  XIII Cracovia Music Festival - 28 września–1 października 2022

  Podczas Cracovia Music Festival nasze miasto gości chóry i orkiestry amatorskie z najróżniejszych zakątków świata. 

  Festiwal dąży do stworzenia przestrzeni do spotkania różnorodnych kultur muzycznych oraz budowy nowych kontaktów kulturalnych i społecznych. Nie jest to konkurs, lecz wolna prezentacja różnych stylów i gatunków muzycznych. Dlatego nie ma tu zwycięzców i pokonanych, liczy się demonstracja radości i wysokiego warsztatu artystycznego.

   

  46. Międzynarodowy Festiwal Jazz Juniors - 29 września-9 października

  Miejsce wydarzenia: Cricoteka Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, ul. Nadwiślańska 2

  Międzynarodowy Festiwal Jazz Juniors ma długą 46-letnią historię i ugruntowaną pozycję na muzycznej mapie Polski. Odkąd jego celem stała się także prezentacja młodych polskich muzyków poza granicami kraju poprzez m.in. stworzenie Rady Partnerów Międzynarodowych, stał się istotny także na arenie międzynarodowej.

  Festiwal to nie tylko koncerty, ale też konkurs dla młodych muzyków, który odbędzie się 28 września, a Adam Pierończyk (przewodniczący), Trilok Gurtu i Reinier Baas zasiądą w jego jury. Laureaci konkursu coraz wyraźniej zaznaczają swą obecność na międzynarodowych scenach muzycznych. Dość wspomnieć, że to właśnie ten krakowski Konkurs odkrył w ostatnim czasie takie osobowości i zespoły jak: High Definition, N.S.I., Levity, Bartosz Dworak, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Tomasz Chyła Quintet.

  pokaż metkę
  Osoba publikująca: Marcin Drobisz
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Data publikacji: 2022-09-07
  Data aktualizacji: 2022-09-30
  Powrót

  Zobacz także

  Znajdź