Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jan Sawka w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie przypomnieć twórczość Jana Sawki. Artysta obdarzony był wielkim temperamentem artystycznym. Projektował plakaty, książki, scenografie, okładki płyt. Malował obrazy. Tworzył grafikę artystyczną. Był architektem. Projektował pokazy multimedialne swoich kompozycji.

Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie zaprezentować dzieła Jana Sawki pochodzące z własnych kolekcji i będące darem autora dla  muzeum. Jest to przede wszystkim cykl dwunastu sztandarów zatytułowany Sfera (1981–1991). Był on pokazany w 1991 roku na wystawie prac Jana Sawki „Powroty" w Arsenale w Muzeum Czartoryskich, wówczas oddziale MNK.

Kolejny cykl to trzydzieści sześć grafik zatytułowanych Postcards (Pocztówki) (1987–1988), który może być pojmowany jako przestroga przed trywializacją i banalizacją naszych wspomnień. Ważne dla twórczości Sawki, ale również dla historii polskiego plakatu, są też dwie prezentowane prace: Exodus i Stu Theatre – gęste od metafor i doskonałe w formie artystycznej plakaty teatralne.

Więcej informacji www.muzeum.krakow.pl

„Jan Sawka. 1946 – 2012"

25 maja 2013  -  1 września 2013

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al.3 Maja 1

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-05-22
Data aktualizacji: 2013-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź