Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Już wkrótce obrady „VIII Sobieskiego Parlamentu”

8 lutego odbędą się obrady „VIII Sobieskiego Parlamentu” w salach Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wydarzeniu patronuje Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Fot. materiał organizatorów

Sobieski Parlament ma na celu zrzeszanie uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego, jak też stworzenie wydarzenia w którym „Sobieszczacy” będą mieli możliwość wyrażania własnej opinii. To miejsce, gdzie uczniowie mają szansę być wysłuchani i zaproponować jako młodzi obywatele rozwiązania problemów, które dotyczą ich samych. Organizatorem i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest dr Olga Błyskal, nauczyciel II Liceum Ogólnokształcącego.

Projekt Sobieski Parlament jest symulacją obrad Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W każdej edycji Sobieskiego Parlamentu brało udział około 100 osób, które na jeden dzień wcielały się w parlamentarzystów. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w debacie na temat przyszłości Polski, a także nakłonienie ich do czynnego udziału w życiu społecznym i politycznym miasta. Tematy poruszane podczas obrad „Sobieskiego Parlamentu” dotyczą nie tylko spraw państwa, ale przede wszystkim młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie. Młodzież biorąca udział w projekcie zapoznaje się z zasadami funkcjonowania demokracji w praktyce, pogłębia swoją wiedzę obywatelską i rozwija umiejętności w zainicjowanej i merytorycznej dyskusji. Uczestnicy projektu przekonują się, że nauka demokracji nie musi być nudna i żmudna.

Uczestnicy „VIII Sobieskiego Parlamentu” podczas obrad zmierzą się z tematami wsparcia psychologicznego w szkołach, rynku i zasad użytkowania UTO (Urządzeń Transportu Osobistego), radiofonii i telewizji oraz wsparcia młodocianych przestępców.

Poparcie dla inicjatywy, oprócz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, wykazały i patronatem honorowym objęły instytucje, m.in.: Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Bartla, Młodzieżowa Rada Krakowa oraz Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Obecni będą również patroni medialni.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na portalu społecznościowym Sobieski Parlament, jak również na stronie szkolnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Głodzińska
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2024-02-01
Data aktualizacji: 2024-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź