Bal Krakowski w Wiedniu

17 stycznia 2020 r. w wiedeńskiej dzielnicy Hietzing odbył się bal obywatelski (Hietzinger Bürgerball), którego tegorocznym mottem było „Serwus Kraków, Serwus Wiedeń”.

Bal Krakowski w Wiedniu
Fot. Gregor Hoheneder / hietzing.at

Organizowany w tym roku po raz 66. bal cieszy się wśród wiedeńczyków wielką renomą. W organizację wydarzenia włączyła się Ambasada RP oraz Polska Organizacja Turystyczna w Wiedniu, a Prezydent Miasta Krakowa objął je swoim honorowym patronatem. Podczas balu nie zabrakło więc krakowskich akcentów: wystąpił zespół pieśni i tańca „Krakusy”, a barwny Lajkonik uderzał buławą uczestników balu zwiastując szczęście i pomyślność przez cały rok. Znamienici goście, na czele z Ministrem Federalnym ds. Finansów Gernotem Blümel liczą więc, że zdrowie, szczęście i pasmo sukcesów nie opuści ich przez cały 2020. Punktualnie o północy odbyła się tradycyjna tombola, czyli losowanie nagród. Główna nagroda balu - dwudniowy pobyt w Krakowie wraz z uroczystą kolacją oraz zwiedzaniem miasta - została ufundowana przez Urząd Miasta Krakowa.     

Wiedeń jest od ponad 200 lat niekwestionowaną światową stolicą balów. W ciągu roku odbywa się ich tu około 450. Historia wiedeńskich balów sięga połowy XIX w. Początkowo zarezerwowane były dla elit. Ale Cesarz Franciszek Józef I dał prawo organizowania ich wszystkim obywatelom. Dziś bale urządzają więc dzielnice, stowarzyszenia, instytucje czy grupy zawodowe. Istnieją bale lekarzy, prawników, myśliwych, baristów czy cukierników. Legendarny i najbardziej znany jest oczywiście Bal w Operze Wiedeńskiej.

GALERIA ZDJĘĆ Z BALU

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie