Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kijów dziękuje Europie przejmującą wystawą plenerową

Uwiecznione na zdjęciach krakowskie gesty solidarności z walczącą Ukrainą oraz działania naszego miasta na rzecz ukraińskich uchodźców stały się częścią wyjątkowej wystawy plenerowej, zainaugurowanej w Kijowie 9 maja.

Kijów dziękuje Europie przejmującą wystawą plenerową
Fot. Kijowska Miejska Administracja

Wielkoformatowe fotografie z zagranicznych miast partnerskich stolicy Ukrainy zostały w Dniu Europy honorowo wyeksponowane na słynnym „szklanym moście”, czyli pieszo-rowerowej kładce nad rzeką Dniepr w ciągu ulicy Zjazd św. Włodzimierza.

Licząca 216 metrów długości kładka, wykonana z wytrzymałego szkła i stali, należy do jednych z najbardziej widowiskowych elementów architektonicznych współczesnego Kijowa. Otwarta przez Mera Witalija Kłyczko w 2019 roku i łącząca pomnik św. Włodzimierza w historycznym parku w centrum Kijowa z Arką Zwycięstwa Narodu Ukraińskiego (tak w 2022 roku przemianowany został dawny pomnik Przyjaźni Narodów Radzieckich), kładka stała się symbolem sprawczości nowych władz stolicy Ukrainy.

9 maja miasto Kijów postanowiło kolejny raz podkreślić swoje europejskie aspiracje, a także wdzięczność dla zagranicznych partnerów, którzy wspierają Ukrainę od początku wojny, otwierając na „szklanym moście” plenerową wystawę fotograficzną prezentującą ukraińskie akcenty w europejskich miastach. Przechodnie mogą w Kijowie zobaczyć dodające otuchy ujęcia m.in. podświetlonej w barwach Ukrainy kładki im. o. Bernatka, krakowskiej TAURON Areny wyświetlającej napis „Solidarni z Ukrainą” czy otwarty w części Placu Biskupiego Skwer Wolnej Ukrainy. Reportażowa wystawa pokazuje także ukraińskich uchodźców w Krakowie w pierwszych miesiącach wojny.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2024-05-16
Data aktualizacji: 2024-05-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź