Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konkurs Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Młodzież lokalnie: genialnie!”

Czy chcecie, aby młodzi krakowianie wzięli sprawy w swoje ręce? Byli aktywni w samorządzie, pomagali osobom wykluczonym społecznie lub dbali o ochronę klimatu? Jeżeli macie pomysł, jak to zrobić i chcecie zrealizować go wspólnie z młodymi ludźmi z Niemiec, koniecznie zgłoście swój projekt do konkursu „Młodzież lokalnie: genialnie!”.

Konkurs Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Młodzież lokalnie: genialnie!”
Fot. materiały organizatora

Zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza młodych ludzi do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży. Wyłoni on najciekawsze projekty spotkań polsko-niemieckich lub trójstronnych poświęcone wolontariackiemu zaangażowaniu młodzieży na rzecz społeczności lokalnej. Planowane projekty można zgłaszać do 15 września 2024 roku. Muszą one trwać minimum cztery dni i zostać zrealizowane w Polsce lub Niemczech od 1 marca do 31 grudnia 2025 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagrody nastąpi w czerwcu 2026 roku.

Konkurs jest skierowany do osób między 15. a 26. rokiem życia z Polski i Niemiec, które same zainicjują, zaplanują i zrealizują swój projekt. Możliwe jest wsparcie ze strony dorosłych. Zgłoszenia mogą składać zarówno zarejestrowane organizacje i instytucje, jak i nieformalne inicjatywy, grupy czy koła, w imieniu których wniosek musi złożyć podmiot zarejestrowany.

Wymaganym tematem przewodnim spotkań jest dobrowolne zaangażowanie młodzieży – społeczne, obywatelskie lub na rzecz inkluzji. Kto nie ma jeszcze partnera do projektu, może poszukać go za pomocą tablicy ogłoszeń online przygotowanej przez PNWM – organizatora konkursu –  lub na własną rękę. Polski i niemiecki partner zgłaszają projekt razem, wypełniając wspólny formularz online. Mogą także zaprosić do współpracy organizację czy inicjatywę z dowolnego kraju trzeciego.

Nagrody i seminaria dla projektów finałowych

Spośród zgłoszeń jury wyłoni projekty finałowe konkursu. Osoby je reprezentujące spotkają się podczas seminarium wprowadzającego w listopadzie tego roku, gdzie będą miały czas na poznanie się i dopracowanie lub zmodyfikowanie szkiców projektów z pomocą kadry trenerskiej. Wszystkie projekty finałowe otrzymają dofinansowanie PNWM na realizację, a projekty zwycięskie – nagrody: 4000 euro dla każdego z partnerów projektu za zajęcie pierwszego miejsca, 3000 euro –  drugiego i 2000 euro – trzeciego. Koszty uczestnictwa wszystkich finalistów w seminariach wprowadzającym i podsumowującym, a także uroczystości wręczenia nagród, ponosi PNWM.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Jeśli chcecie wzmocnić głos młodzieży w swojej miejscowości, połączcie siły z koleżankami i kolegami Niemiec i zróbcie wspólny projekt! – zwraca się do młodych ludzi Małgorzata Bochwic-Ivanovska, dyrektor zarządzająca Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. – Z pewnością możecie się od siebie wiele nauczyć i razem osiągnąć więcej. Zajmijcie się sprawami, które są szczególnie ważne dla Was, ale i dla Waszego otoczenia, dla innych ludzi wśród Was, dla lokalnych społeczności, dla środowiska. Pokażcie młodym ludziom w Waszym otoczeniu, ile mogą zdziałać dzięki społecznemu zaangażowaniu. Chcemy zobaczyć siłę Waszych wspólnych działań, pokazać je opinii publicznej, a także je wynagrodzić – dodaje.

Szczegóły konkursu

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży odbywa się po raz ósmy, a nagroda wręczana jest od 20 lat. Filmy i relacje z poprzedniej edycji konkursu z lat 2021-2023, a także z uroczystości rozdania nagród znajdują się na stronie www.pnwm.org/pnwm/polsko-niemiecka-nagroda-mlodziezy-2021-2023/.

Szczegóły aktualnego konkursu i regulamin na stronie: www.pnwm.org/pnwm/nagroda-mlodziezy/

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. PNWM została utworzona w 1991 roku jako organizacja międzynarodowa przez rządy obu krajów. Od początku jej istnienia dzięki jej wsparciu odbyło się ponad 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi. Więcej informacji o organizacji na stronie: www.pnwm.org

 

pokaż metkę
Autor: Polko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2024-05-16
Data aktualizacji: 2024-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź