Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Obchody Święta Narodowego Francji

W czwartek,14 lipca Konsulat Generalny Francji, jak co roku, zjednoczył przedstawicieli władz Krakowa, regionu, województwa, przedsiębiorców i wielu frankofilów, którzy przybyli do Willi Decjusza z okazji Święta Narodowego Francji. Włodarzy miasta reprezentował Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Kultury, Robert Piaskowski.

Obchody Święta Narodowego Francji w Krakowie
Fot. Konsulat Generalny Francji w Krakowie

Spotkanie zostało zorganizowane pod znakiem solidarności z Ukrainą. Konsul Generalna Francji w Krakowie Anne Schmidt-Riou podziękowała członkom francuskiej społeczności naszego miasta za poświęcenie i zaangażowanie w pomoc udzielaną wschodnim sąsiadom. Podkreśliła też ważne znaczenie daty obchodzonego święta: „Jedność, świadomość bycia jednym narodem, równość oparta na prawie, pewność że nic nie jest niemożliwe. Taki jest właśnie duch 14 lipca”.

Pełnomocnik Robert Piaskowski nadmienił, że słowa „wolność, równość, braterstwo” w ostatnim czasie zyskały na szczególnej wartości. Podkreślił istotną rolę Instytutu Francuskiego, podziękował dyplomacji francuskiej za pielęgnowanie relacji polsko- francuskich. Dodał, że prezydencja Francji w obszarach: klimatycznym, społecznym, cyfrowym, łączy się z wyzwaniami dla Krakowa: „miasta zielonego, kreatywnego, otwartego, empatycznego, walczącego z wykluczeniem i mową nienawiści, korzystającego z odnawialnych źródeł energii, miasta równych szans”. Stwierdził też: „Francja i Europa położyły podwaliny pod nowe forum jednoczące europejską rodzinę, a zjednoczona, solidarna odpowiedź wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę to solidarność dziejowa”.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita życzył obywatelom Francji „aby każdemu z nich towarzyszyło przekonanie o naszej życzliwości, (…) a narodowe dziedzictwo utrwalało poczucie jedności, pogłębiało przejawy braterstwa i motywowało nas wszystkich do solidarności”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-07-15
Data aktualizacji: 2022-07-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź