Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 15: INDONEZJA

W 15. już odcinku naszego cyklu podróżujemy aż do dalekiej, niezwykłej i egzotycznej Indonezji. Prezentujemy artykuł przygotowany przez Konsulat tego kraju działający w naszym mieście.  

świątynia w Indonezji
Fot. Domena publiczna

K – jak krótka informacja o konsulacie

Uroczyste otwarcie Konsulatu Republiki Indonezji w Krakowie, którego dokonała ambasador Republiki Indonezji J.E Pani Siti Nugraha Mauludiah, miało miejsce 19 listopada 2019 roku. Godność Konsula Honorowego objął Marian Skrzypiec.

Ambasador Indonezji oraz Konsul Indonezji w Krakowie podczas uroczystego otwarcia Konsulatu

To pierwsza taka placówka w Polsce. Okręg konsularny obejmuje swoim zasięgiem województwo małopolskie. Misją konsulatu jest zacieśnianie współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, edukacyjnej i turystycznej między obydwoma krajami. Konsulat Republiki Indonezji ma swoją siedzibę przy ul. Tenczyńskiej 3/9 w Krakowie.


R – jak rys historyczny kraju

Początki Indonezji sięgają trzeciego tysiąclecia p.n.e. To wtedy na jej dzisiejsze tereny przybyły plemiona austronezyjskie, uznawane za przodków Indonezyjczyków. Z czasem na wyspach zaczęły tworzyć się królestwa buddyjskie, wśród których za największe uznaje się te, powstałe w Sumatrze oraz na Jawie. XIII-XIV wiek to dominacja jawajskiego królestwa Majapahit nad większością wysp archipelagu.

zabytkowa świątynia w Indonezji

W tym czasie rozpoczął się proces islamizacji kraju. W XVI wieku Indonezja stała się kolonią holenderską. Podczas II wojny światowej została zajęta przez Japończyków. 17 sierpnia 1945 roku kraj ogłosił swoją niepodległość, która po kilku latach walk, w 1949 roku została oficjalnie uznana przez Holandię.
 

A – jak atrakcje turystyczne

Republika Indonezji oferuje niezliczone atrakcje turystyczne. Każda wyspa cechuje się wyjątkowością i pięknem krajobrazu. Zobaczymy tu jeziora, lasy palmowe, wulkany. Jedną z najatrakcyjniejszych wysp jest Bali, gdzie oczarowują nas klimatyczne plaże.

plaża w Indonezji i łodzie przy brzegu, z lotu ptaka

Jest to główna destynacja turystyczna w Indonezji, najczęściej odwiedzana przez zagranicznych turystów. Będąc w Indonezji warto zobaczyć wpisaną na listę UNESCO słynną buddyjską świątynię Borobudur znajdującą się na Jawie.  Warto także udać się do Parku Narodowego Komodo, gdzie żyją warany, największe jaszczurki na świecie. Pisząc o atrakcjach turystycznych nie sposób nie wspomnieć również o bogactwie podwodnej Indonezji, a zwłaszcza o przepięknych rafach koralowych.
 

K – jak kultura i kuchnia

Republika Indonezji jest bardzo zróżnicowana pod względem kulturalnym, na jej terytorium składa się bowiem ponad 17 tysięcy wysp. Kraj jest zamieszkiwany przez około 300 grup etnicznych i zróżnicowany zarówno wyznaniowo (dominacja islamu), jak też językowo.

świątynia - Indonezja

Choć językiem urzędowym jest indonezyjski, na terenie Indonezji używanych jest kilkaset języków, co czyni ten kraj jednym z najbardziej zróżnicowanych na świecie biorąc pod uwagę ich ogólną liczbę. Dużą rolę odgrywa w Indonezji muzyka oraz taniec, którego dzieci uczą się już od najmłodszych lat. Kuchnia indonezyjska należy do najbardziej charakterystycznych na naszym globie. Cechuje ją bogactwo potraw i różnorodność smaków.

ostra papryka i imbir - stragan z przyprawami

Do typowych produktów w lokalnej kuchni należą: ryż, mleko kokosowe i liczne aromatyczne przyprawy. Na uwagę zasługuje słynna indonezyjska kawa kopi luwak, która ze względu na bardzo specyficzny sposób jej pozyskiwania, uznawana jest za najdroższą kawę na świecie.
 

O – jak osiągnięcia naukowe i gospodarcze

Republikę Indonezji w ostatnim czasie cechuje wysoki wzrost gospodarczy, zwłaszcza w sektorze usług i przemysłu. Na terenie kraju znajdują się duże pokłady ropy naftowej oraz gazu ziemnego. W stolicy Indonezji - Dżakarcie - organizowane są ważne międzynarodowe targi branżowe Railwaytech Indonesia. Mają na celu promowanie przemysłu kolejowego w Indonezji, co z kolei przyczynia się do rozwoju transportu oraz gospodarki w całym kraju. Istotną gałęzią gospodarki są również rolnictwo oraz rybołówstwo. Indonezja jest drugim na świecie producentem kauczuku oraz oleju palmowego. Ważne miejsce w historii Indonezji zajmuje Polak Józef Zwierzycki, który w pierwszej połowie XX wieku prowadził tam działalność naukowo-badawczą. Jako dyrektor Holenderskiej Służby Geologicznej przyczynił się odkrycia pokładów ropy naftowej oraz badania złóż cyny, złota i srebra. Ponadto jako pierwszy stworzył mapę geologiczną współczesnych terenów Indonezji.
 

W – bo warto wiedzieć

Indonezja zajmuje pierwsze miejsce na ziemi pod względem liczby wulkanów. Szacuje się, że wciąż aktywnych jest około 130 z nich. Z tego powodu wyspy archipelagu indonezyjskiego należą do tak zwanego pacyficznego pierścienia ognia.

wulkan na wyspie Jawa

Wybuchy wulkanów są gwałtowne i stwarzają zagrożenie dla ludności zamieszkującej pobliskie tereny. Do jednej z największych  erupcji, do jakich doszło w czasach nowożytnych na naszym globie, zalicza się wybuch wulkanu Krakatau w 1883 roku. W jej wyniku śmierć poniosło 35 tysięcy osób, a ponad połowa wyspy uległa zniszczeniu. Przyjmuje się, że odgłos wybuchu Krakatau był najgłośniejszym dźwiękiem w historii ludzkości.


© Artykuł wraz z fotografiami (z zasobów własnych oraz pochodzącymi z domeny publicznej) przekazany przez Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie.

Wszystkie odcinki cyklu Dyplomatyczny Obieżyświat znajdziecie TUTAJ

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-12-17
Data aktualizacji: 2021-12-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź