Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ambasador Ukrainy dziękuje miastu Kraków

Gala wręczenia nagrody „Człowiek Roku 2022”, przyznanej narodowi ukraińskiemu przez Federację  Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, sprowadziła do Krakowa nowego Ambasadora Ukrainy, J. E. Pana Wasyla Zwarycza. W środę, 31 maja, Pan Ambasador złożył wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa.

Ambasador Ukrainy u Prezydenta Miasta Krakowa
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta

Była to pierwsza oficjalna wizyta Jego Ekscelencji w Krakowie, od czasu mianowania na stanowisko Ambasadora Ukrainy w RP na mocy Dekretu Prezydenta Ukrainy z dnia 8 lutego 2022 r. Nominacja Wasyla Zwarycza, którego poprzednikiem był Andrij Deszczycia, zbiegła się w czasie z początkiem pełnoskalowej wojskowej agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Wcześniej, latach 2014-2020, Pan Zwarycz pełnił służbę w Ambasadzie Ukrainy w Warszawie jako zastępca szefa misji dyplomatycznej. Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy jest on  związany zawodowo od 1999 roku - od czasu zakończenia nauki na Wydziale Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. W trakcie swojej kariery dyplomatycznej Pan Zwarycz działał m.in. w Turcji i USA.

Podczas wizyty w magistracie Panu Ambasadorowi towarzyszyli Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Pan Wiaczesław Wojnarowśkyj oraz Sekretarz Ambasady Ukrainy Pani Tamila Shutak. W spotkaniu wzięła udział także Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Elżbieta Kois-Żurek. Wydział ten aktywnie współpracuje z trzecim sektorem - organizacjami pozarządowymi zrzeszonymi w Koalicji Otwarty Kraków - realizując zadania z zakresu pomocy uchodźcom z Ukrainy w Krakowie.

W trakcie spotkania, które miało charakter kurtuazyjny, Pan Ambasador złożył na ręce Prezydenta Jacka Majchrowskiego symboliczne podziękowanie za rozwijanie polsko-ukraińskiego braterstwa i wspieranie Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby. Wasyl Zwarycz podkreślił, że w czasie próby, na którą wojna wystawiła polsko-ukraińskie relacje, Polacy sprawdzili się, jako prawdziwi przyjaciele Ukrainy. Pan Ambasador interesował się stopniem adaptacji uchodźców przybyłych z Ukrainy do Krakowa oraz  atmosferą, która panuje w mieście w kontekście zwiększenia liczebności ukraińskiej społeczności. Zaprosił również działające w Krakowie firmy do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Jednocześnie Pan Ambasador wspomniał o aktualnych potrzebach Ukrainy, takich jak np. środki transportu – autobusy, karetki, wozy opancerzone i terenowe – które są niezbędne ukraińskiej armii do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy. Prezydent Majchrowski zapewnił o gotowości Krakowa do dalszego pomagania i lobbowania na rzecz Ukrainy.

Po rozmowach w magistracie uczestnicy spotkania udali się do Uniwersytetu Jagiellońskiego na galę wręczenia nagrody Federacji  Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP „Człowiek Roku 2022”. Z uwagi na szczególną sytuację – toczącą się w Ukrainie wojnę i jej konsekwencje – wspomniany tytuł został wyjątkowo przyznany nie konkretnej osobie, a dwóm narodom. Ukraińcom, którzy pokazują całemu światu wartość swojej niepodległości oraz wspierającym ich na wszelkie możliwe sposoby Polakom. Pan Ambasador Wasyl Zwarycz odebrał nagrodę w imieniu narodu ukraińskiego.  

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-05-31
Data aktualizacji: 2023-06-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź