Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rozmowa Prezydenta z Witalijem Kłyczko

O aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz najważniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed administracją jej stolicy Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski rozmawiał z Merem Kijowa Witalijem Kłyczko. Godzinne spotkanie prezydentów odbyło się online w środę, 13 lipca.

Rozmowa online Prezydenta Krakowa z Merem Kijowa 13 lipca 2022 r.
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta UMK

Witalij Kłyczko poprosił o spotkanie, aby osobiście podziękować Prezydentowi za wieloaspektowe wsparcie i pomoc humanitarną, które miasto Kijów otrzymało od Krakowa. Wielokrotnie podkreślił on, że docenia zaangażowanie Polski i Polaków zarówno w kontekście przekazywania Ukrainie strategicznie ważnej pomocy, jak i opieki nad ukraińskimi uchodźcami.

- To ważne, że w Polsce rozumiecie, że dzisiaj Ukraina broni nie tylko swojej integralności, ale także granic Europy, w pierwszej kolejności Polski i krajów bałtyckich, które są najbardziej zagrożone przez rosyjski projekt restytucji ZSRR – mówił Mer Kijowa.  – Proszę Pana Prezydenta aby szeroko i często nagłaśniać ten elementarny fakt, o którym nie zawsze chcemy pamiętać. Że tuż obok, na Ukrainie, toczy się wojna. I nawet jeżeli nie wszędzie działania wojenne są widoczne – to my musimy być teraz przygotowani na najgorsze.

Witalij Kłyczko nagłośnił największe problemy Ukrainy: zniszczenie gospodarki poprzez zrujnowanie przedsiębiorstw i infrastruktury logistycznej, zniszczenia infrastruktury krytycznej, problem z przyciąganiem inwestorów w dłuższej perspektywie, odcięcie dostępu do morza, który umożliwiał eksport; brak możliwości państwa do świadczenia pomocy socjalnej, co w połączeniu z brakiem pracy może doprowadzić do wzrostu przestępczości w kraju; odpływ kapitału pracowniczego za granicę. Do aktualnych wyzwań Kijowa należy właśnie stworzenie warunków do powrotu Ukraińców z uchodźctwa, odbudowa bazy mieszkań komunalnych, sprostanie problemom sezonu grzewczego w warunkach braków surowców energetycznych, a także – zachowanie gotowości miasta, w przypadku dalszej eskalacji konfliktu.

Kijów ogromnie docenia pomoc, napływającą z zagranicznych miast – w tym Krakowa. Pozwala ona zabezpieczyć potrzeby życiowe mieszkańców i wspomaga ukraińskich żołnierzy. Kłyczko dziękował także krakowianom za gościnne przyjęcie jego rodaków, licząc, że – gdy tylko będzie to możliwe – zechcą oni wrócić do Ukrainy, aby odbudowywać swój kraj.

Prezydent Majchrowski zapewnił, że Kraków będzie kontynuował swoje wysiłki na rzecz pozyskiwania pomocy dla Kijowa. Że jest i pozostanie on miastem, do którego Kijów zawsze może się zwrócić w potrzebie.   

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-07-13
Data aktualizacji: 2022-08-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź