Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Skwer Wolnej Ukrainy otwarty

12 lipca nastąpiło otwarcie skweru Wolnej Ukrainy, który stanowi część placu Biskupiego. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa, podczas sesji 13 kwietnia. To jedno z wielu działań podejmowanych przez radnych i miasto na rzecz wsparcia Ukraińców.

Skwer Wolnej Ukrainy. Tabliczka z nazwą i Flaga Ukrainy w tle
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta UMK

– Nadanie temu miejscu nazwy Wolnej Ukrainy to nasz skromny gest wobec wielkiej siły i niezłomności narodu ukraińskiego – mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Uchwałę w sprawie nadania nazwy podjęto 13 kwietnia 2022 r. Na chwilę przed głosowaniem w sprawie nazwy skweru radni połączyli się online z władzami Lwowa.

– Wybuch wojny w lutym tego roku spowodował olbrzymi odruch przyjaźni ze strony Polaków. Od razu włączyliśmy się jako miasto z pomocą skierowaną na teren Ukrainy – transport żywności, leków i innych najpotrzebniejszych rzeczy. Z drugiej strony, zaopiekowaliśmy się osobami, które przyjechały do Krakowa. Podjęliśmy też działania o charakterze symbolicznym, m.in. wywiesiliśmy flagi ukraińskie, podświetliliśmy wybrane obiekty w barwach Ukrainy. Ten skwer jest także tego typu działaniem. Chcemy pokazać jedność z Ukrainą. Jesteśmy z Wami, walczymy, albowiem Wy walczycie „za waszą wolność i naszą”. Zawsze można pokazać, że Dawid też pokona Goliata – powiedział podczas uroczystości Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

– Dzisiaj robicie potężny krok dla Polski i Ukrainy. Ta nowa nazwa – Wolna Ukraina na zawsze wejdzie w pamięć mieszkańców Krakowa. (…) Bo dzisiaj walczymy nie tylko za wolną Ukrainę, za wolną Polskę. Dzisiaj walczymy za wolny świat, za prawo decydowania na swojej wolnej ziemi – powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy.

Nadanie nazwy skwerowi to jedno z wielu działań podejmowanych przez radę miasta na rzecz wsparcia Ukrainy i Ukraińców. Podczas sesji, 2 marca, radni jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie sprzeciwu wobec zbrojnego aktu agresji na Ukrainę i wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim. Zagłosowali także za zakończeniem współpracy Krakowa z Moskwą i Sankt Petersburgiem oraz zaapelowali w rezolucji do miast i gmin Rzeczypospolitej Polskiej o wypowiedzenie współpracy zawartej z jednostkami municypalnymi Federacji Rosyjskiej. Natomiast 12 maja radni zadecydowali, że ukraińskie miasta otrzymają pomoc rzeczową w wysokości 500 tys. zł.

– Działania podejmowane przez radę miasta to hołd bohaterom walczącym o wolność oraz gesty wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. To także działania, które w połączeniu z pomocą materialną i wsparciem oferowanym przez miasto i mieszkańców Krakowa składają się na pomoc dla naszych przyjaciół z Ukrainy – mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa i zapewnia, że Kraków będzie dalej pomagał Ukrainie.

Partnerami otwarcia skweru są: Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie oraz Związek Ukraińców w Polsce.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w OTOFotokronice Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-07-12
Data aktualizacji: 2022-08-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź