Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ambasador Kolumbii odwiedza Kraków

24 czerwca Assad José Jater Peña spotkał się z Prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Spotkanie z ambasadorem Kolumbii
Fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl

Podczas wizyty Panu Ambasadorowi towarzyszyła Konsul Honorowa Kolumbii w Krakowie Joanna Natasza Wais. Spotkanie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim miało charakter kurtuazyjny i zapoznawczy, była to bowiem pierwsza oficjalna wizyta Pana Ambasadora w Krakowie. Ambasador Peña zastąpił na stanowisku J.E. Javiera Dario Higuerę, który – we wrześniu 2021 roku – dokonał otwarcia Konsulatu Honorowego Kolumbii w Krakowie.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania dotychczasowej działalności Konsulatu, w której nie zabrakło wątków kulturalnych, sportowych, czy gospodarczych. Obie strony podkreśliły również gotowość do realizacji projektów wymiany kulturowo-turystycznej z kolumbijskimi miastami. Projekty takie z pewnością zbliżyłyby odległe geograficznie miasta i ich społeczności.

Egzotyczna – z polskiego punktu widzenia Kolumbia – w ostatnim tygodniu często gościła na łamach polskiej prasy. Stało się tak za sprawą drugiej, ostatniej tury wyborów prezydenckich w tym kraju. W głosowaniu 19 czerwca br. zwyciężył kandydat lewicy Gustavo Petro. Były burmistrz Bogoty pełniący obecnie funkcję senatora w młodości był członkiem lewicowej partyzantki. W czasie kampanii wyborczej Petro obiecał głębokie zmiany społeczne i gospodarcze, deklarując walkę z powszechnymi w Kolumbii nierównościami społecznymi. W jego programie znalazły się m.in. bezpłatna edukacja uniwersytecka i reforma emerytalna, a także zmiany w sposobie walki z kartelami narkotykowymi i innymi grupami zbrojnymi. Gustavo Petro to pierwszy progresywny prezydent w historii Kolumbii. Dotychczas władza spoczywała całkowicie w rękach konserwatywnego establishmentu. Na swoją zastępczynię Petro wskazał aktywistkę społeczną i klimatyczną Francię Marquez, która będzie pierwszą afrokolumbijką na tym stanowisku.

Zdjęcia ze spotkania zobacz w galerii OTOFOTOkronikamiasta

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-06-27
Data aktualizacji: 2022-07-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź