Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rocznica zaprzysiężenia Prezydenta Miasta Krakowa

19 listopada 2021 roku minęło dokładnie 19 lat od czasu zaprzysiężenia Jacka Majchrowskiego na urząd Prezydenta Miasta – pierwszego w historii Krakowa, który został wybrany bezpośrednio przez mieszkańców.

Jacek Majchrowski zaprzysiężony na prezydenta miasta Krakowa. Nowy prezydent wśród dziennikarzy
Fot. Kraków.pl

"Obejmując urząd Prezydenta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta" – te słowa prezydenckiej przysięgi Jacek Majchrowski po raz pierwszy wygłosił w 2002 roku. Od tego czasu powtórzył je jeszcze czterokrotnie, podkreślając za każdym razem, że wybór krakowian jest dla niego ogromnym zaszczytem, ale także odpowiedzialnością.

Kraków 2002 i ten obecny to – według słów Jacka Majchrowskiego - „dwa różne miasta, w których bije jednak to samo serce”. Dlatego pośród zadań, które na przestrzeni prawie dwóch dziesięcioleci pracy udało się zrealizować, profesor Majchrowski szczególnie akcentuje wzmocnienie międzynarodowego, metropolitarnego charakteru naszego miasta, zaaklimatyzowanie się Krakowa w nowej ojczyźnie - Unii Europejskiej oraz wprowadzenie krakowian w XXI wiek. Zmianom, które zaszły w naszym mieście w nowym stuleciu poświęcimy nowy cykl tematyczny „Krakowa Otwartego na Świat”, który przygotowujemy dla Was na nowy, 2022 rok.

Tymczasem przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym, Prezydent jednoosobowo sprawuje władzę wykonawczą, realizując uchwały Rady Miasta Krakowa, kierując bieżącymi sprawami gminy i reprezentując ją na zewnątrz – także poza granicami kraju. W realizacji zadań Prezydentowi Miasta Krakowa pomagają wybrani przez niego zastępcy i pełnomocnicy. Jacek Majchrowski - prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnychzostał wybrany na piątą kadencję 4 listopada 2018 roku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-11-19
Data aktualizacji: 2021-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź