Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Odznaka Honoris Gratia dla zasłużonego Polonusa

We wtorek, 22 października 2019 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyjął na spotkaniu gabinetowym Andrzeja Balcerzaka, zasłużonego działacza polonijnego, wręczając mu odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.    

Fot. W. Majka - UMK
W. Majka - UMK

Andrzej Balcerzak urodził się w Szczecinie. W latach siedemdziesiątych wyemigrował wraz z bratem i rodzicami do Australii. Z zawodu farmaceuta, z zamiłowania historyk. Odkrył i udokumentował niezwykłą historię Allana Huntera Hammeta, jedynego ocalałego członka załogi samolotu Liberator, zestrzelonego przez hitlerowców nad Zabłociem w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku. Hammet uratowany przez Polaków walczył w szeregach Armii Krajowej okręgu krakowskiego i organizował przerzuty dla alianckich lotników ukrywających się w okupowanej Polsce. Pan Balcerzak nawiązał kontakt z synem australijskiego bohatera i pomaga krakowskiemu Stowarzyszeniu PODGORZE.PL w zdobywaniu szczegółowych informacji oraz dokumentów dotyczących zarówno postaci Allana Huntera Hammeta jak też pozostałych członków załogi Liberatora.

Andrzej Balcerzak jest kustoszem pamięci o Polsce i Polakach w Australii. Ukazuje związki bohaterów australijskich i Polaków w najtrudniejszych latach II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem wielu historycznych wystaw prezentowanych w najbardziej prestiżowych miejscach w Australii m.in. Melbourne Shrine of Remembrance.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa.

W kwietniu 2020 r. w czasopiśmie "Remebrance", wydawanym pod auspicjami Muzeum Melbourne Shrine of Remembrance, ukazał się artykuł na temat losów Allana Huntera Hammeta autorstwa Andrzeja Balcerzaka (nr 1/2020, str. 9-13, tekst w języku angielskim).   W publikacji tej autor wspomniał ciepło o swoim pobycie w Krakowie.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat