Odznaka Honoris Gratia dla zasłużonego Polonusa

We wtorek, 22 października Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyjął na spotkaniu gabinetowym Andrzeja Balcerzaka, zasłużonego działacza polonijnego, wręczając mu odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.    

Odznaka Honoris Gratia dla zasłużonego Polonusa
Fot. W. Majka - UMK

Andrzej Balcerzak urodził się w Szczecinie. W latach siedemdziesiątych wyemigrował wraz z bratem i rodzicami do Australii. Z zawodu farmaceuta, z zamiłowania historyk. Odkrył i udokumentował niezwykłą historię Allana Huntera Hammeta, jedynego ocalałego członka załogi samolotu Liberator, zestrzelonego przez hitlerowców nad Zabłociem w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku. Hammet uratowany przez Polaków walczył w szeregach Armii Krajowej okręgu krakowskiego i organizował przerzuty dla alianckich lotników ukrywających się w okupowanej Polsce. Pan Balcerzak nawiązał kontakt z synem australijskiego bohatera i pomaga krakowskiemu Stowarzyszeniu PODGORZE.PL
w zdobywaniu szczegółowych informacji oraz dokumentów dotyczących zarówno postaci Allana Huntera Hammeta jak też pozostałych członków załogi Liberatora.

Andrzej Balcerzak jest kustoszem pamięci o Polsce i Polakach w Australii. Ukazuje związki bohaterów australijskich i Polaków w najtrudniejszych latach II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem wielu historycznych wystaw prezentowanych w najbardziej prestiżowych miejscach w Australii m.in. Melbourne Shrine of Remembrance.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie