Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Międzynarodowy konkurs na produkcję filmową

„DZIEDZICTWO A JAKOŚĆ ŻYCIA”
Przygoda dla młodych krakowian w wieku 14-21 lat!

konkurs filmowy
Fot. pixabay.com

W tym roku Kraków świętuje 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kilka dni temu, rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Nowa Huta została uznana za Pomnik Historii, jako miejsce o szczególnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturalnego. Zarówno jubileusz, jak i to ważne wyróżnienie, są okazją do przyglądnięcia się zmianom, jakie zaszły w Krakowie przez ostatnie pół wieku oraz do refleksji nad kierunkiem rozwoju, w jakim zmierza. Warto też zastanowić się nad tym, co wpis na listę UNESCO i inne formy wyróżnienia cennych  obiektów i obszarów historycznych oznaczają dla tych miejsc. Swoje analizy będą przeprowadzali urbaniści, innym aspektom tych zmian poświęcą rozważania historycy sztuki, a jeszcze innym zarządcy miasta. W tej dyskusji nie może zabraknąć głosu lokalnej społeczności, a szczególnie młodych mieszkańców. Dlatego międzynarodowy konkurs, który ogłosiła Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa dla miast członkowskich, jest w tym roku szczególnie ważny dla krakowian. Mamy bowiem – jako mieszkańcy – szczególną potrzebę, by przyglądnąć się miejscu, w którym żyjemy, w kontekście jego historii, zabytkowej zabudowy i konsekwencji, jakimi one skutkują oraz przyszłości jaką nam oferuje.

Na jakość życia mieszkańców miast światowego dziedzictwa składa się wiele czynników: m.in. turystyka, która jeśli pozostaje niezrównoważona wpływa na wyludnianie się historycznych centrów miast z powodu zmian w dynamice codziennego funkcjonowania, coraz droższych czynszów, wypierania lokalnych przedsiębiorców i praktyk rzemieślniczych oraz tradycji, stanowiących bezcenne dziedzictwo materialne i niematerialne.

Konkurs jest okazją pokazania lokalnego świata w kontekście jakości życia mieszkańców, odpowiedzi na pytanie jak żyje się krakowianom? w którym sektorze (sektorach) - mobilność, tereny zieleni, usługi lokalne, itp. i w jaki sposób można wprowadzić ulepszenia? jakie projekty mogłyby zostać opracowane, by poprawić  jakość życia w naszym mieście?

Weźmy komórkę, kamerę czy tablet i idźmy „w miasto”, żeby podzielić się swoim spojrzeniem na nasz Kraków. Wyższą jakość życia mieszkańców zapewnia jedynie harmonijna ochrona i troska o dziedzictwo przeszłości przy jednoczesnym odpowiadaniu na potrzeby teraźniejszości. Mając to na uwadze, pokażcie w filmie przykłady i propozycje pokazujące różne elementy dziedzictwa w naszym mieście wykorzystane w zgodzie z rozwojem urbanistycznym i zapewniające wysoką jakość życia mieszkańców. Pamiętajcie też, że tego dziedzictwa możemy szukać nie tylko w centrum Krakowa, ale także w innych jego rejonach, jak chociażby w Nowej Hucie i Mogile.

Na nakręcenie filmu są ponad 3 miesiące – to niemało, ale nie zostawiajcie pracy na ostatnią chwilę. Poza filmowym okiem, potrzebna będzie twórcza refleksja nad tematem. Pamiętajcie, by nadać mu własny tytuł! Jeśli film będzie zawierał podpisy lub dialogi – muszą być w języku polskim i angielskim – z uwagi na międzynarodową dystrybucję.

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) ogłosiła 7. edycję konkursu na krótki film o miastach światowego dziedzictwa. Jest on organizowany w dwóch grupach wiekowych: dla młodzieży w wieku od 14 do 17 lat oraz od 18 do 21 lat. Konkurs jest organizowany w dwóch etapach: lokalnym i międzynarodowym. Organizatorem etapu lokalnego jest Urząd Miasta Krakowa – Biuro Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta, a międzynarodowego – Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa.

Co trzeba zrobić:

- nakręć – samemu lub z grupą przyjaciół - 5-minutowy film o Krakowie odnoszący się do tytułowego tematu
- do 17 maja 2023 roku dostarcz go do Urzędu Miasta Krakowa
- nagrodzone filmy zostaną zamieszczone na YouTube i na miejskich portalach
- wygraj nagrodę Prezydenta Krakowa i …otwórz sobie drzwi do międzynarodowej sławy!

Zwycięzcy etapu lokalnego w każdej kategorii wiekowej, otrzymają nagrodę rzeczową ufundowaną przez Prezydenta Krakowa, a ich filmy – zgłoszone przez Urząd Miasta Krakowa – będą walczyć w konkursie międzynarodowym reprezentując nasze piękne miasto.

W etapie międzynarodowym konkursu, którego organizatorem jest OWHC, przewidziano 2 nagrody główne: 1500 dolarów kanadyjskich (w kategorii wiekowej 14-17 lat) oraz 3000 dolarów kanadyjskich (w kategorii wiekowej 18-21 lat). Filmy nagrodzone w konkursie międzynarodowym zostaną zaprezentowane prezydentom miast historycznych z całego świata w czasie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego OWHC, a ich autorzy mogą liczyć na cenne nagrody. 

Szczegółowe informacje na temat konkursu zamieszczone są w regulaminie.
Informacja administratora o przetwarzaniu danych osobowych, którą należy dostarczyć wraz z filmem: Załącznik 1

W razie pytań dotyczących pomysłów na film, jego treści oraz udziału w konkursie prosimy o kontakt z Agatą Mierzyńską z Biura Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta: Agata.Mierzynska@um.krakow.pl, tel. 12 6161 511 (w godz. 9:00-15:00).

PODEJMIJ WYZWANIE – DOBRA ZABAWA I SATYSFAKCJA GWARANTOWANA!

 

Informacja administratora o przetwarzaniu danych osobowych

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-05-11
Data aktualizacji: 2023-05-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź