Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Za co dziękują Amerykanie?

Ruchome Święto Dziękczynienia jest obchodzone nie tylko w Stanach Zjednoczonych, także w Kanadzie, Brazylii, Grenadzie, Saint Lucii, holenderskiej Lejdzie i australijskiej Wyspie Norfolk.

Fot. Pixabay.com
Pixabay.com

W Kanadzie Thanksgiving obchodzone jest w drugi poniedziałek października, a w Stanach Zjednoczonych i Brazylii w czwarty czwartek listopada. Jest to czas spędzany z rodziną, okazja do bliskości i refleksji nad minionym rokiem. Piątek po Święcie Dziękczynienia to słynny Black Friday, a kolejne dni i tygodnie to już czas przygotowań do Bożego Narodzenia.

Data i miejsce pierwszych obchodów tego święta nie są pewne; wierzy się, że pierwszy Dzień Dziękczynienia odbył się w 1621 roku w amerykańskiej Kolonii Plymouth. To tam właśnie przybił Mayflower, statek wiozący  102 pierwszych Pielgrzymów - członków anglikańskiego Kościoła separatystycznego, odłamu Purytanów zwanych English Separatists, którzy 16 września 1620 roku wsiedli na pokład w angielskim porcie Plymouth, od której kolonia wzięła swoją nazwę. Pielgrzymi dotarli do Nowego Świata po 10 tygodniach podróży tak wyczerpującej, że aż 46 z nich zmarło przed upływem roku. Na szczęście żniwa tego roku były obfite i ten fakt ocalali koloniści postanowili uczcić wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli im przetrwać pierwszy rok. Indianie dostarczyli na ucztę jelenie i kaczki, a w menu z całą pewnością nie było dzisiejszych potraw.

Oficjalne święto narodowe ustanowił w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln i z tego okresu datują się stereotypowe dla Dnia Dziękczynienia zwyczaje: obfita kolacja z indykiem, sosem żurawinowym, słodkimi ziemniakami, tartą dyniową, chlebowo-warzywnym nadzieniem, różnego rodzaju gale i parady, czy zwyczaj ułaskawiania indyka przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-11-26
Data aktualizacji: 2020-12-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat