Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kartka z kalendarza

Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy

2021-06-14

10 do 15 minut - tyle średnio zajmuje oddanie krwi. W zamian krwiodawcy otrzymują satysfakcję z uratowania komuś zdrowia lub nawet życia. Dzisiaj, 14 czerwca wszyscy, którzy regularnie dzielą się sobą ­ i to bardzo dosłownie – mają swoje święto.

Oficjalne Urodziny Monarchy Wielkiej Brytanii

Oficjalne Urodziny Monarchy Wielkiej Brytanii

2021-06-12

Trooping the Colour, czyli Oficjalna Parada Urodzinowa Królowej, odbędzie się w tym roku 12 czerwca 2021 roku. Jest to święto państwowe obchodzone w Wielkiej Brytanii w drugą sobotę czerwca. Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku, zatem urodziny prywatne świętuje z rodziną w kwietniu. W czerwcu odbywają się te oficjalne, transmitowane na żywo przez BBC.

Dzień Rosji

Dzień Rosji

2021-06-12

Dzień Rosji to rosyjskie święto państwowe obchodzone 12 czerwca. To jedno z najmłodszych w Rosji świąt mogłoby uchodzić za odpowiednik polskiego święta 11 listopada, choć wypada wiedzieć, że nazywanie go Świętem Niepodległości jest błędne. Poprawna oficjalna nazwa - Święto Narodowe Rosji – odnosi się do idei tego święta, która ma upamiętniać nie tyle aspekt wyzwolenia, co ogłoszenia przez Rosjan suwerenności swego kraju.

Światowy Dzień Oceanów

Światowy Dzień Oceanów

2021-06-08

Obecnie jeden z najbardziej palących tematów dyskusji, łączących mieszkańców całego świata, to troska o bioróżnorodność i ekosystemy, zarówno nasz, jak i inne, będące domem dla wielu organizmów. Przypominają nam o tym daty 5 i 8 czerwca.

Święto Narodowe Królestwa Szwecji

Święto Narodowe Królestwa Szwecji

2021-06-06

6 czerwca Szwedzi obchodzą swoje Święto Narodowe. Ten dzień swój obecny status święta państwowego uzyskał w 1983 roku, a dopiero od 2005 roku jest wolny od pracy. Upamiętnia dwa ważne wydarzenia w historii Szwecji, które miały miejsce właśnie w imieniny miesiąca, czyli ogłoszenie Gustawa Wazy królem Szwecji w 1523 roku oraz uchwalenie pierwszej Konstytucji 286 lat później.

Święto Narodowe Królestwa Danii

Święto Narodowe Królestwa Danii

2021-06-05

5 czerwca w Królestwie Danii obchodzony jest Dzień Konstytucji. To najważniejsze święto państwowe kraju.       

Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego

Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego

2021-06-02

Od 2010 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych 6 czerwca obchodzimy jako Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 6 czerwca to dzień urodzin wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, uważanego za twórcę współczesnego literackiego języka rosyjskiego.

Święto Republiki Włoskiej

Święto Republiki Włoskiej

2021-06-02

2 czerwca jest jedną z najważniejszych dat w narodowej historii Włoch. Przytoczmy zatem nieco historii i tradycji tytułowego święta.

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Światowy Dzień Bez Tytoniu

2021-05-31

Aby skierować wzrok społeczeństwa na negatywne skutki uzależnienia od dymu nikotynowego, w 1987 roku Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Światowy Dzień Bez tytoniu, który obchodzony jest 31 maja.

Dzień Państwowości Chorwacji

Dzień Państwowości Chorwacji

2021-05-30

30 maja Chorwaci obchodzą Dzień Państwowości (Dan državnosti) – jest to dzień wolny od pracy. Z okazji święta w całej Chorwacji organizowane są okolicznościowe parady, występy i koncerty oraz odprawiane msze święte.

Znajdź komunikat