Posiedzenie Rady Dyrektorów OWHC w Krakowie

Od 30 maja do 2 czerwca 2017 r. Kraków gościł Radę Dyrektorów Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego (OWHC). 30 czerwca, w imieniu władz naszego miasta zagranicznych gości powitał na spotkaniu w Muzeum Podziemia Rynku Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Andrzej Kulig. Posiedzenia Dyrektorów OWHC odbyły się 31 maja i 1 czerwca w krakowskim magistracie.

Posiedzenie Rady Dyrektorów OWHC w Krakowie
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Organizacja Miast Dziedzictwa Światowego (Organization of World Heritage Cities) - to międzynarodowa, pozarządowa organizacja założona w 1993 r. w marokańskim mieście Fez. Obecnie zrzesza ona 250 miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Siedziba zarządu Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego znajduje się w Québecu (Kanada), zaś jej administracją zajmuje się siedem sekretariatów (przyporządkowanych konkretnym obszarom geograficznym). Zasadniczym celem OWHC jest ułatwienie wymiany doświadczeń między miastami członkowskimi w dziedzinie rewitalizacji miast zabytkowych, a także udział w projektach i programach związanych z zarządzaniem miastami zabytkowymi oraz rozpowszechnianie nowych rozwiązań umożliwiających pełniejszą ochronę dziedzictwa kulturalnego.

Kraków należy do OWHC od 1995 r. i jest członkiem Sekretariatu Regionu Europy Centralnej i Wschodniej, którego siedzibą jest Budapeszt - nasze miasto partnerskie. Członkami tego sekretariatu są także inne miasta partnerskie Krakowa:  Wilno, Lwów, Moskwa. Współpraca między miastami regionu organizowana jest na różnych poziomach: w ramach projektów międzynarodowych i wymian partnerskich.

Więcej na temat projektów OWHC czytaj TUTAJ

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie