Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Un teatro perBene – wydarzenia poświęcone artyście Carmelo Bene

10 i 11 grudnia Włoski Instytut Kultury w Krakowie zaprosił na organizowane przy współpracy z  Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa wydarzenia poświęcone postaci Carmelo Bene. W ubiegłym roku obchodzona była dwudziesta rocznica śmierci tego wyjątkowego włoskiego reżysera, aktora teatralnego i dramaturga.  Artysta był jedną z najwybitniejszych postaci na XX-wiecznej scenie kulturalnej.    

Plakat projektu poświęconego artyście Carmelo Bene
Fot. Włoski Instytut Kultury w Krakowie

W niedzielę, 10 grudnia o 17.00 w księgarni Compare Bookstore w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) odbyła się prezentacja dwóch książek wydanych przez Kurumuny Editore. Pierwsza z nich to „Nota Bene” Piergiorgia Giacchè będąca antologią tekstów „okazyjnych” różnorodnych – z konferencji, wywiadów, przedmów, a nawet programów do sztuk teatralnych. Druga pozycja to „Carmelo Bene i inne herezje” pod redakcją Franco Ungaro będąca zbiorem inspirujących i oryginalnych tekstów różnych mówców, z tytułowej sesji w ramach seminarium pod tytułem „Co zrobić z Południem?”. W prezentacji obu dzieł wzięli udział Oscar Iarussi, Dyrektor Gazzetta del Mezzogiorno, Luigi De Luca, Dyrektor Centrum Biblio-Museale w Lecce, Franco Ungaro, Dyrektor Śródziemnomorskiej Akademii Aktora i antropolog Piergiorgio Giacchè.
Zaplanowane było także czytanie wierszy z tomiku 'L mal de' fiori Carmelo Bene przez Miriane Moschetti i Lorenzo Paladiniego (wyświetlone polskie tłumaczenia utworów).

W poniedziałek, 11 grudnia od godziny 18.00 we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie przy ul. Grodzkiej 49 odbyły się kolejne wydarzenia poświęcone Carmelo Bene. Zaprezentowany został projekt „Là dove muore, canta” autorstwa Rä di Martino, która sięgnęła do materiałów z archiwum artysty. Odbył się także pokaz filmu „Salomé” Carmelo Bene, w języku włoskim z angielskimi napisami.
W spotkaniu poświęconym Carmelo Bene udział wzięli: Rä di Martino (online), Luigi De Luca, dyrektor Centrum Bibliomuseale w Lecce i Brizia Minerva, kuratorka.

Spotkania zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia były tłumaczone na język polski.  

Wydarzenia zostały zorganizowane we współpracy z Włoskim Ministerstwem Kultury, Regionem Apulia, Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Centrum Biblio-Museale w Lecce i Śródziemnomorską Akademią Aktorską.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie internetowej Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie: https://iiccracovia.esteri.it/pl/gli_eventi/calendario/wydarzenia-poswiecone-carmelo-bene/

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-12-01
Data aktualizacji: 2023-12-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź