Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Konferencja „Solidarna kultura” w Cricotece

15 grudnia w Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” odbyła się konferencja „Solidarna kultura”. Uczestnicy konferencji skoncentrowali się na wyzwaniach związanych z obecnością w regionie nowych mieszkańców – migrantów z Ukrainy.

Konferencja „Solidarna kultura”
Fot. materiały organizatora

Konferencja była organizowana przez Małopolski Instytut Kultury wspólnie z polskimi oraz ukraińskimi środowiskami kulturalnymi. Była to okazja do wymiany poglądów i doświadczeń związanych z nową, wielokulturową rzeczywistością.

– Chcemy łączyć siły, by wspólnie reagować na wyzwania i razem kształtować nowy krajobraz kulturowy – dostępny i przyjazny dla wszystkich. Tylko działając razem, możemy tworzyć dogodne warunki dla zapoznawania się z nową kulturą, budowania wzajemnego zrozumienia i dobrego współdziałania na rzecz wspólnego celu otwierania przestrzeni kultury dla wszystkich jej twórców i uczestników. Pod hasłem „Kultura żyje w obiegu albo nie istnieje” będziemy debatować w gronie instytucji oraz organizacji polskich i ukraińskich nad modelami współpracy włączającymi elementy obu tych kultur we współczesne życie społeczne – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

Uczestnicy konferencji rozmawiali między innymi o tworzeniu warunków sprzyjających wprowadzaniu do naszego życia elementów kultury i tradycji innego kraju – tak, by wzbogacały wiedzę i wrażliwość, sposobach omijania pułapki stereotypów narodowych, elementach kultury, budzących największą ciekawość i włączaniu ich do budowania oferty interesującej zarówno dla polskiej, jak i ukraińskiej publiczności.

Głos zabrali przedstawiciele polskich i ukraińskich instytucji kultury, portali informacyjnych, fundacji organizujących wydarzenia kulturalne, specjaliści z zakresu edukacji kulturalnej, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych, wolontariusze i aktywna młodzież.

W ramach konferencji zorganizowano: wykład, dyskusję panelową, pracę w grupach tematycznych oraz wydarzenie towarzyszące: koncert „Serhij Żadan i przyjaciele”. Konferencja była realizowana w języku polskim i języku ukraińskim. Udział w konferencji był bezpłatny.

Szczegółowy program i rejestracja: mik.krakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-12-13
Data aktualizacji: 2022-12-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź