Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dyplomatyczny Obieżyświat. Odcinek 12: ROSJA

Największe państwo pod względem powierzchni, jedna z największych gospodarek świata, kraj najbardziej zasobny w bogactwa naturalne i źródła energii, wreszcie – ojczyzna genialnych naukowców, innowatorów i artystów, którzy na stałe wpisali się w historię ludzkości. W kolejnym odcinku cyklu „Dyplomatyczny Obieżyświat” przedstawiamy tekst o Rosji przygotowany przez funkcjonujący w Krakowie Konsulat Generalny tego kraju.

Pałac Zimowy w Sankt Petersburgu w Rosji. Widok na pałac, w którym znajduje się muzeum Ermitaż, obok stoi dorożka z koniem. Nad budynkiem powiewa flaga Rosji
Fot. t-gardarika.com

K - jak krótka informacja o konsulacie


Konsulat Generalny Rosji (do 1991 roku - ZSRR) został założony w Krakowie w maju 1946 roku. Do okręgu konsularnego należą 4 województwa – małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i śląskie. Działalność Konsulatu ma na celu zarówno ochronę praw i interesów obywateli rosyjskich, jak i promowanie rozszerzania m.in. więzi gospodarczych, handlowych, naukowych, technicznych i kulturalnych między Rosją a Polską.

Konsulat przyjmuje obywateli Rosji i obcokrajowców, świadcząc szeroki zakres usług, w tym załatwianie paszportów zagranicznych, rejestracja aktów notarialnych i aktów stanu cywilnego, nabywanie i zrzekanie się obywatelstwa rosyjskiego, sprowadzanie dokumentów z Rosji, sporządzanie różnego rodzaju zaświadczeń i wyciągów oraz załatwianie wiz do Federacji Rosyjskiej. Umawianie się na wizytę w Konsulacie Generalnym Rosji odbywa się przez kolejkę elektroniczną na stronie http://krakow.kdmid.ru/. Dla wygody klientów, którzy chcą uzyskać rosyjską wizę w Krakowie działa także Rosyjskie Centrum Wizowe, zlokalizowane pod adresem: ul. Królewska 57 (Centrum Biurowe Biprostal S. A., więcej informacji na stronie https://russia-visacentre.com/pl).

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji. Budynek Ministerstwa

Foto: Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji. Autor: Leonid Andronov

Konsulat Generalny Rosji działa pod adresem: ul. Biskupia 7, 31-144 Kraków. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu: 12 422 26 47 / fax: 12 422 90 66 lub mailowego pod adresem: rusconskrakov@mid.ru.

Adres strony internetowej: http://krakow.mid.ru
Konto na Facebooku: https://www.facebook.com/GKrusKrakow
Konto na Twitterze: https://twitter.com/rusconskrakow

R –  jak rys historyczny


Historia Rosji sięga wstecz ponad tysiąc lat, rozpoczynając się od wędrówki Słowian Wschodnich na Równinę Wschodnioeuropejską (Rosyjską) w VI-VII wieku. Rosja, którą znamy dzisiaj, przeszła wiele etapów do czasu ukształtowania się kraju w obecnych granicach. W czasach starożytnych na terenach obecnej Rosji funkcjonowały odrębne, często walczące ze sobą księstwa, zjednoczone później w ramach Królestwa Rosyjskiego, które z kolei w epoce Piotra I uzyskało status imperium (1721 rok) i przez długi czas miało znaczący wpływ na ład światowy. Na początku XX wieku kraj ogarnęły niepokoje społeczne, które doprowadziły do rewolucji 1917 roku. Radykalnie zmieniła ona oblicze państwa. W latach dwudziestych powstał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), który stał się w XX wieku jednym z największych ośrodków geopolitycznych. Podczas II wojny światowej ZSRR wniósł decydujący wkład w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i wyzwolenie okupowanych przez nazistów terytoriów oraz miał kluczowy wpływ na kształtowanie powojennego układu świata. W 1991 roku, w wyniku rozpadu ZSRR, powstało kilkanaście niepodległych państw, w tym Federacja Rosyjska. Dziś Rosja, państwo będące sukcesorem ZSRR, jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i odgrywa jedną z czołowych ról na arenie światowej. Biorąc pod uwagę specyfikę powstającego wielobiegunowego świata, Rosja aktywnie promuje współpracę międzynarodową i rozwiązywanie globalnych problemów na podstawie wzajemnego szacunku.

Moskwa, Plac Czerwony

Foto: Moskwa, Plac Czerwony. Źródło: https://russia.travel/

A – jak atrakcje turystyczne


Osobliwość rosyjskich atrakcji turystycznych wynika z unikatowego położenia geograficznego kraju, który zajmuje znaczną część lądu i obejmuje prawie wszystkie strefy przyrodnicze i klimatyczne. W Rosji można zobaczyć zorzę polarną i ciepłe morza, kwitnący step i nieprzejezdną tajgę, ośnieżone szczyty gór i subtropikalne plaże, potężne rzeki i piaszczyste wydmy. Turystów przyciągają krystalicznie czyste wody jeziora Bajkał, wulkany i gejzery Kamczatki, pokryte lasami iglastymi klify Karelii, łąki kwiatowe Ałtaju, jeziora i wodospady góry Elbrus. Miłośników historii zainteresuje tzw. Złoty Pierścień, czyli szlak turystyczny przechodzący przez osiem starożytnych miast północno-wschodniej Rusi, w których do dziś zachowały się unikatowe zabytki kultury. Tym, którzy dopiero zaczynają poznawać Rosję, należy zaplanować wizytę w jej majestatycznej stolicy – Moskwie, bogatej w atrakcje i rozrywkę na każdy gust. Można tu dowiedzieć się więcej o historii i rozwoju kraju w muzeach Kremla na Placu Czerwonym, podziwiać piękną architekturę podczas spaceru po Starym Arbacie, ulicy Nikolskiej i Kitaj-Gorodzie, chłonąć sztukę w Teatrze Bolszoj, zrelaksować się na Patriarszych Prudach lub w Parku Gorkiego. Nie można też pominąć kulturalnej stolicy Rosji, nazywanej Północną Wenecją - miasta Sankt Petersburg z jego majestatycznym Pałacem Zimowym (Ermitażem), słynnymi mostami zwodzonymi i białymi nocami.

Sankt Petersburg, Birżewoj Most w trakcie podnoszenia

Foto: Sankt Petersburg, Birżewoj Most. Źródło: Pixabay

K – jak kultura i kuchnia

 

Obraz Kławdija Lebiediewa «Taniec», 1900

Foto: Obraz Kławdija Lebiediewa Taniec", 1900. Źródło: http://www.art-catalog.ru

Rosja jest krajem o niesamowicie bogatej kulturze, który wniósł ogromny wkład w światowe dziedzictwo. Według stanu na rok 2021, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 30 obiektów z Rosji, w tym moskiewski Kreml i Plac Czerwony, historyczne centrum miasta Sankt Petersburg i wiele innych. Światową sławą i uznaniem cieszą się rosyjski balet, muzyka wybitnych rosyjskich kompozytorów jak np. Piotr Czajkowski i Siergiej Rachmaninow, poezja Aleksandra Puszkina, powieści Fiodora Dostojewskiego i Lwa Tołstoja, sztuki teatralne Antona Czechowa czy obrazy takich malarzy, jak Iwan Ajwazowski i Ilja Riepin.

Kuchnia rosyjska. Bliny i kawior

Foto: Specjały rosyjskiej kuchni. Autor: Iakov Filimonov. Źródło: https://www.shutterstock.com/ru/

Kuchnia Rosji rozwijała się przez wiele stuleci, stopniowo zmieniając się i wzbogacając  dzięki zapożyczeniom tradycji kulinarnych innych narodów. Wszystko to – znowu - dzięki położeniu geograficznemu tego kraju i jego historii. Naturalne cechy Rosji – rozległe lasy i mroźne zimy – wywarły znaczący wpływ na tradycyjną kuchnię rosyjską, bogatą w  gorące zupy, pikle, potrawy z grzybów i dziczyzny. Centralne miejsce w kuchni Rosji słusznie należy do chleba, co potwierdza znane rosyjskie przysłowie: „chleb jest głową wszystkiego”. W Rosji znajdziemy również szeroki wybór tradycyjnych napojów, jak mors, kwas chlebowy, kisiel i kompot.

O –  jak osiągnięcia naukowe i gospodarcze


 

Sojuz 6, Sojuz 7, Sojuz 8. Model stacji kosmicznej ZSRR / Rosji

Ilustracja: Sojuz 6, Sojuz 7, Sojuz 8. Źródło: roscosmos

Przez wiele stuleci genialne umysły Rosji stały na czele światowego postępu naukowego i technologicznego, szczególnie w dziedzinie nauk matematycznych i przyrodniczych. Światową sławę i zasłużone uznanie zdobyli tacy rosyjscy naukowcy, jak m.in.:  Michaił Łomonosow, Nikołaj Łobaczewski, Sofja Kowalewska, Leonid Kantorowicz, Grigorij Perelman, Dmitrij Mendelejew, Aleksandr Popow, Nikołaj Pirogow, Iwan Pawłow, Lew Landau, Igor Kurczatow, Andriej Sacharow, Siergiej Korolow, Żores Ałfiorow i wielu innych.

Lodołamacz atomowy „Arktyka” projektu 22220

Foto: Lodołamacz atomowy „Arktyka” projekt 22220. Autor: Hanko/CC BY-SA

Bez odkryć dokonanych przez Rosjan trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy świat. To przez nich zostały wynalezione pierwsze ogniwa fotowoltaiczne, opracowany układ okresowy pierwiastków chemicznych, zbadana struktura materii organicznej. Rosyjskie odkrycia stoją u podstaw komunikacji radiowej i telewizyjnej, immunologii i zasad selekcji, laserów i technologii jądrowej. ZSRR był pierwszym krajem, który zbudował elektrownię jądrową, a także pierwszym krajem, który wystrzelił w kosmos sztucznego satelitę Ziemi i wysłał na orbitę okołoziemską człowieka. Dziś Rosja słynie z najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie nauk ścisłych i IT, a także przywiązuje dużą wagę do innowacji oraz zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

W – warto wiedzieć


Rosja to ogromny, rozległy kraj (jego powierzchnia wynosi ponad 17 milionów km kwadratowych!), z bogatą historią i malowniczą przyrodą. W 2021 roku populacja Rosji wynosiła 146 milionów ludzi, co daje temu krajowi dziewiąte miejsce na świecie. Ale nawet ludzie mieszkający na terytorium Rosji nie znają wszystkich tajemnic, które kryje ten olbrzymi kraj. Oto tylko kilka wybranych, interesujących faktów, które zaskoczą nawet zapalonego podróżnika:

  • Powierzchnia Rosji jest w przybliżeniu równa powierzchni planety Pluton.
  • Rosja graniczy z 16 krajami.
  • Rosja jest jedynym państwem, którego brzegi obmywa 12 mórz, a lasy zajmują aż 60% lądu. Jej bogate zasoby wodne obejmują 3 miliony jezior i 2,5 miliona rzek.
  • W rosyjskim mieście Ojmiakon w 1924 roku ustanowiono światowy rekord zimna, który wynosił 71.2 stopni Celsjusza poniżej zera.
  • Sankt Petersburg jest najbardziej wysuniętą na północ metropolią świata, pośród miast liczących ponad milion mieszkańców. Mostów jest w tym mieście trzy razy więcej niż w Wenecji!
  • Nowy Rok w Rosji można powitać aż razy - według liczby stref czasowych, które zajmuje ten kraj.
  • Największy na świecie, działający od 7 tysięcy lat wulkan znajduje się w Rosji i nazywa się Kluczewskaja Sopka.
  • Kreml Moskiewski – to największa na świecie średniowieczna twierdza.
  • Łączna powierzchnia tajgi rosyjskiej wynosi ponad 15 mln kilometrów kwadratowych — to około 27% wszystkich lasów naszej planety.
  • Rosja zajmuje wiodącą pozycję na świecie w produkcji ropy i gazu, eksporcie stali, aluminium pierwotnego i nawozów azotowych.
  • Na terytorium Rosji znajduje się sześć systemów górskich, które rozciągają się na dużej długości i zachwycają swoim pięknem każdego, kto je zobaczy. Marzeniem każdego alpinisty jest podbój góry Elbrus (5642 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem górskim Rosji i Europy.

Widok na górę Elbrus

Foto: Widok na górę Elbrus. Źródło: Wikipedia

© Artykuł przekazany przez Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie.

Wszystkie odcinki cyklu Dyplomatyczny Obieżyświat znajdziecie TUTAJ

 

pokaż metkę
Autor: Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Krakowie
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-11-26
Data aktualizacji: 2021-12-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź