Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Frankfurt dla dzieci. Ekologia, edukacja i beztroska zabawa

Ogromne ZOO, ogród botaniczny z wodnym placem zabaw, ekspedycja szlakiem miejskich tajemnic i unikalny przyrodniczy obszar GrünGürtel – Frankfurt nad Menem oferuje dzieciom i ich rodzicom multum możliwości do spędzania wolnego czasu! Atrakcyjnie, wesoło i z pożytkiem dla rozwoju młodych odkrywców.

Fot. Philip Waechter / Urząd Miasta Frankfurtu

GRÜNGÜRTEL

GrünGürtel, czyli dosłownie „pas zieleni”, to zielony obszar w kształcie pierścienia wokół Frankfurtu nad Menem. W celu zachowana dla przyszłych pokoleń, jest on otoczony szczególną ochroną i troską.  Realizowany w tym miejscu program edukacji ekologicznej oferuje dzieciom naukę poprzez zabawę.

Mapka obszaru GrünGürtel

Mapa: www.gruenguertel.de

W GrünGürtel organizowane są zielone szkoły, spacery tematyczne, warsztaty i wycieczki rowerowe.  Dzieci i młodzież poznają tu różne gatunki zwierząt i roślin: dziki, chrząszcze, żaby, pająki, ptaki, nietoperze, motyle, ale także zioła, kwiaty, owoce i warzywa. Tematy złożone i poważne - jak np. zmiany klimatyczne, zrównoważony rozwój,  gospodarka wodna czy energia słoneczna – są tu omawiane w sposób przystępny i przyjemny. Na miejscu dawnej bażanciarni znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, w którym zwiedzający mogą dowiedzieć się więcej na temat lasu, przyrody, klimatu oraz rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Na terenie obiektu znajduje się również ośrodek ratunkowy dla rannych dzikich zwierząt. W ramach edukacji ekologicznej i tzw. „pedagogiki leśnej” Frankfurt oferuje dzieciom w każdym wieku bogaty program  wycieczek z przewodnikiem i imprez na świeżym powietrzu.

Rzeźba zwierzątka GrünGürtelTier - maskotki obszaru GrünGürtel we Frankfurcie nad Menem

Foto: Stefan Cop / Urząd Miasta Frankfurtu

Maskotką obszaru GrünGürtel Frankfurt, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia, jest fantazyjne zwierzątko o nazwie „GrünGürtelTier”. To osobliwe skrzyżowanie świnki, traszki i ptaka! GrünGürtelTier pomaga dzieciom w odkrywaniu fauny i flory „frankfurckich Plant”. Przyszło ono na świat w 2001 roku dzięki inwencji karykaturzysty Roberta Gernhardta, a jego przygody udoskonala obecnie - ku nieustającej uciesze dzieci i ich rodziców - rysownik Philip Waechter.

https://frankfurt.de/themen/umwelt-und-gruen/aktivitaeten/lernen/maerchen_gruenguertel_tier_auf_wiesentour

SATOURDAY

Frankfurckie muzea połączyły swoje siły w specjalnym programie: w każdą ostatnią sobotę miesiąca wstęp do wielu z nich jest bezpłatny. W „Satourday” (z wyjątkiem grudnia) frankfurckie muzea tradycyjnie oferują zwiedzającym coś extra. Dzieci i dorośli mogą zobaczyć wystawy, ale także wspólnie wyruszyć na odkrywczą wyprawę! Od sztuki poprzez historię, kulturę, film po architekturę i komunikację: każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Satourday - dzień otwarty muzeów we Frankfurcie, Muzeum Żydowskie

Foto: Jüdisches Museum Frankfurt

PALMENHAUS

W samym sercu Frankfurtu znajduje się prawdziwy subtropikalny raj z roślinami ze wszystkich kontynentów świata. Zwiedzający Palmiarnię mogą bez konieczności odbywania dalekich podróży poznać fascynującą różnorodność botanicznego świata. Organizowane są tu wystawy, pokazy kwiatów,  wykłady i różnorodne zajęcia kulturalne (np. koncerty w ogrodzie palmowym). To miejsce fascynuje również najmłodszych.

Trudno stwierdzić, czy tutejszy plac zabaw jest dodatkową atrakcją Palmiarni, czy też Palmiarnia jest dodatkiem do placu zabaw! Jedno jest pewne – do frankfurckiego Ogrodu Botanicznego warto przyjść z dzieckiem. Największą atrakcją tutejszego placu zabaw jest jego wodna część z pompami i fontannami oraz „Palmenexpress” – kolejka, którą można przejechać przez Palmiarnię. Nie brakuje tu oczywiście „standardowych” atrakcji jak domki, drabinki, zjeżdżalnie i piaskownice. Znajduje się tu staw z możliwością wypożyczenia rowerków wodnych, dużo przestrzeni do zabawy, biegania i odkrywania świata oraz ławki-leżaki dla strudzonych rodziców. No i oczywiście - wspaniały ogród botaniczny!

Ogród Botaniczny we Frankfurcie nad Menem

Foto: www.frankfurt-tourismus.de

ZOO

W centrum tętniącej życiem metropolii, którą jest Frankfurt nad Menem, znajduje się także ZOO – dom ponad 4200 zwierząt reprezentujących w sumie 450 gatunków. Obok wesołych fok i majestatycznych lwów, w sąsiedztwie ciekawskich wydr karłowatych, mieszkają dumne zwierzęta Afryki. Można tu zanurzyć się w tajemniczym świecie zwierząt Madagaskaru, albo podpatrywać w Egzotarium węże, krokodyle, kolorowe ryby i żaby. W lesie Borgori można spotkać małpy w prawdziwej atmosferze dżungli. Frankfurckie ZOO oferuje swoim gościom wyjątkowe przeżycia, jednocześnie angażując się w ochronę przyrody i zachowanie różnorodności gatunkowej. Duży plac zabaw zaprasza do szaleństw, a ciekawa oferta gastronomiczna dopełni udaną wizytę.

Lwy w ZOO we Frankfurcie nad Menem

Foto: https://frankfurt-mit-kids.de

EKSPEDYCJA

Zwiedzanie Frankfurtu może stać się prawdziwą ekspedycją - fascynującą wyprawą badawczą! Nie wierzycie? Specjalnie opracowany przewodnik zabierze najmłodszych w ciekawe miejsca wokół frankfurckiej starówki. Na trasie zwiedzania znajdą się zarówno historyczne, jak i nowoczesne budynki, atrakcyjne place, relaksujące parki i piękne mosty. W książeczce przygotowanej przez miasto specjalnie dla dzieci znajduje się także miejsce na własne notatki, pomysły i szkice. Czas wyruszyć w drogę i rozejrzeć się wokół, bo zawsze jest coś nowego do odkrycia!

Plakat akcji dla dzieci

Książeczka "Ekspedycja Frankfurt – edukacja jest wszędzie" powstała w ramach kampanii Miasto Dzieci 2021. Można ją pobrać jako PDF lub obejrzeć flipbook online:

https://www.frankfurt-mein-zuhause.de/index.php/128-expedition-frankfurt/484-expedition-frankfurt-bildung-ist-ueberall

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-08-13
Data aktualizacji: 2021-08-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź