Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy. W październiku zobacz wystawę na Plantach!

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają do zwiedzania wystawy „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. Można ją oglądać od 1 do 31 października w samym centrum naszego miasta – na krakowskich Plantach, na trasie pomiędzy ul. Poselską i Wawelem. Termin wystawy nie został wybrany przypadkowo – październik jest od 40 lat hucznie celebrowany w USA jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego.

Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy. W październiku zobacz wystawę na Plantach!
Fot. materiały prasowe - Konsulat USA

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu obszarach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. USA pozostaje krajem chętnie wybieranym do życia przez Polaków wyjeżdżających za granicę. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, ze względu na sprzyjający klimat otwartości i tolerancji inności, stosunkowo łatwo odnaleźć im swój nowy dom i pracować na rzecz rozwoju kraju, jego kultury oraz lokalnych społeczności. USA to kraj z największą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3% całej ludności Stanów Zjednoczonych.

Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków (w tym krakowian), którzy wyruszyli w świat, i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych. Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

Wystawa zbudowana wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, wnosząc istotny wkład w ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Do obejrzenia wystawy zachęca Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie dr Patrick T. Slowinski w WYWIADZIE dla Radia Kraków.

pokaż metkę
Autor: Julia Żylina-Chudzik
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie