Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków przeciw dyskryminacji społeczności LGBT

Pod koniec lipca 2020 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wystosował do burmistrzów zagranicznych miast partnerskich list, w którym zadeklarował otwartość Krakowa na społeczność LGBT i sprzeciw wobec homofobii i innych form dyskryminacji.

Fot. Kraków Otwarty na Świat

Działania podejmowane przez niektóre polskie samorządy wobec społeczności LGBT stały się gorącym tematem debat publicznych i odbiły się szerokim echem również w mediach zagranicznych. Najwięcej emocji – także u zagranicznych partnerów Krakowa – wzbudziły tzw. „strefy wolne od LGBT”, wprowadzone w kilku gminach i regionach naszego kraju. Sprzeciwiając się tej niepokojącej tendencji i wszelkim próbom dyskryminacji, Prezydent Jacek Majchrowski wystosował najpierw APEL do mieszkańców Krakowa, a następnie listy do burmistrzów zagranicznych miast.

Chcę jednoznacznie podkreślić, że Kraków był, jest i będzie miastem otwartym na różne kultury, poglądy, przekonania i sposoby na życie” – napisał Jacek Majchrowski.

Solidarność, tolerancja i poszanowanie praw każdego człowieka to wartości, które są częścią duchowego dziedzictwa naszego miasta, nie mniej ważną niż historia czy kultura. Pragniemy budować przyszłość Krakowa w oparciu o jego dziedzictwo i nie wyobrażamy sobie, aby w tych zamierzeniach zabrakło wartości, które przez wieki definiowały charakter naszego miasta (…) Wszyscy, w tym także przedstawiciele środowisk LGBT, są tu mile widziani. Wszyscy bowiem, zgodnie z zapisami Konstytucji RP, są równi wobec prawa i w Krakowie zawsze mogą i powinni czuć się jak w domu”.

Inspiracją do wystosowania listu Prezydenta była pierwsza rocznica powołania w Krakowie Rady ds. Równego Traktowania. W jej składzie znaleźli się radni miejscy, urzędnicy, przedstawiciele uczelni, różnych stowarzyszeń i środowisk działających na rzecz równouprawnienia. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji i budowanie dialogu, w którym nie ma miejsca na wykluczanie, poniżanie czy dyskryminację.

Potwierdzeniem, że działania Krakowa przynoszą spodziewane efekty są pozytywne sygnały, które miasto otrzymuje od naszych zagranicznych przyjaciół i działających w Krakowie dyplomatów. Przykładem jest bardzo serdeczny  list od partnerskiego miasta Leuven (Belgia), z wyrazami uznania dla władz Krakowa i dołączoną tęczową flagą.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-08-06
Data aktualizacji: 2020-09-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź