Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowa placówka konsularna w Krakowie

1 lipca 2020 został oficjalnie otwarty Konsulat Republiki Turcji w Krakowie. Honorowym Konsulem Generalnym został Paweł Dowgier, który na mocy Listów Komisyjnych podpisanych przez tureckiego Ministra Spraw Zagranicznych J.E. Mevlüta Çovuşoğlu objął swą jurysdykcją 3 województwa: małopolskie, śląskie i podkarpackie. Listy te, jak również exequatur udzielone przez Ministra Spraw Zagranicznych RP Jerzego Czaputowicza wręczył oficjalnie Ambasador Turcji w Polsce J.E. Tunç Üğdül.

Fot. Adam Gołda/Konsulat Turcji w Krakowie
Adam Gołda/Konsulat Turcji w Krakowie

Turecka misja konsularna działała już w Krakowie w latach w latach 2006-2012. Przywrócenie jej działalności z pewnością posłuży umocnieniu kontaktów polsko-tureckich, które trwają od ponad 600 lat. Główne obszary współpracy to gospodarka (dwustronny handel przekroczył już 6 mld euro) oraz turystyka – w 2019 roku Turcję odwiedziło 900 tysięcy Polaków. Zwiększeniu tej liczby z pewnością sprzyjałoby zniesienie obowiązku wizowego dla turystów z Polski w marcu tego roku, gdyby nie pandemia. Silnym przejawem więzi turecko-polskich jest również popularność studiów turkologicznych w Polsce oraz rosnące zainteresowanie językiem polskim w Turcji. W ubiegłym roku świętowana była 100. rocznica utworzenia pierwszej Katedry Turkologii w Polsce – na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Konsulat Turcji to 36 placówka konsularna w Krakowie: mamy 8 konsulatów generalnych (zawodowych), 27 konsulatów honorowych oraz Przedstawiciela Rządu Kurdystanu (lista krakowskich placówek konsularnych)

Krakowski konsulat turecki to czwarty urząd konsularny Turcji w Polsce – po Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

Konsul Paweł Dowgier to przedsiębiorca, współwłaściciel cieszącej się uznaniem rodzinnej firmy budowlano-konserwatorskiej „DES”, która w ciągu 40 lat prowadziła liczne prace konserwatorskie na południu Polski, m.in. na Wzgórzu Wawelskim, klasztorze na Jasnej Górze, zabytkowych kamienic w centrum Krakowa. Jest absolwentem Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i stypendystą Rządu Republiki Austrii, wykłada też na niemieckim Zeppelin Uniwersität oraz w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Jest pasjonatem różnych dyscyplin sportowych i kocha dalekie podróże. Wierzymy, że działalność konsularna także stanie się kolejnym, ważnym etapem w życiu zawodowym Pana Konsula.

Podczas otwarcia konsulatu gratulacje nowemu konsulowi przekazał Zastępca Prezydenta Bogusław Kośmider.

Konsulat Turcji w Krakowie

Tego samego dnia pan ambasador złożył wizytę w Pałacu Wielopolskich, podczas której przedstawił Honorowego Konsula Generalnego Pawła Dowgiera Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.  

Zdjęcia ze spotkania zobacz w OTOFOTOKronice Miasta

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-07-02
Data aktualizacji: 2020-07-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat