Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kultura w czasach kwarantanny. Odcinek 4

Gdy nerwy są zszargane z powodu zamknięcia w czterech ścianach z powodu pandemii, warto podłączyć się online do dobrej muzyki! - przekonuje miasto Lipsk. W kolejnym odcinku naszego cyklu kulturalnego przedstawiamy muzyczne propozycje na weekend i nie tylko, które wprowadzą Was w nastrój refleksji, ale też – pomogą się zrelaksować.

Fot. Domena publiczna

Słynna Orkiestra Gewandhaus (Gewandhaus zu Leipzig), która z powodu wprowadzonych ograniczeń zmuszona była odwołać 80 koncertów, od 26 marca w każdy czwartek i piątek o godz. 12.00 proponuje transmisję swoich występów. Możemy je zobaczyć na żywo, albo w dogodnym czasie, dzięki 24-godzinnym, bezpłatnym streamingom. Zupełnie za darmo możemy wypełnić swoje mieszkanie klasyczną muzyką we wspaniałym wykonaniu i choć na chwilę zapomnieć o utrudnieniach związanych z „social distancing”.

Nadchodzące streamingi:

  • 03.04. Dvořák, dyryguje Andris Nelsons, sopran Kristine Opolais
  • 09.04. Szostakowicz & Czajkowski, dyryguje Andris Nelsons, skrzypce Baiba Skride

Orkiestra Gewandhaus

Z kolei wszyscy, którzy regularnie odwiedzali niedzielne koncerty w Domu Mendelssohna w Lipsku również teraz nie muszą całkowicie z nich zrezygnować. Na stronie Facebook można odtworzyć streamingi z koncertów 22 i 29 marca nagranych bez udziału publiczności. W repertuarze znajdziemy utwory Mozarta, Bacha, Leclair, Saint-Lubin oraz Alard. Kolejny niedzielny koncert już w Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godz. 11.00!

Dom Mendelssohna

W tym samym dniu o godz. 19.00 na Facebook i YouTube zobaczymy i posłuchamy koncertu w wykonaniu „Calmus” - pięcioosobowej grupy wokalnej z Lipska. Jeszcze przed wprowadzeniem restrykcji zespół udał się do Kościoła św. Tomasza w Lipsku, gdzie znajduje się grób J.S. Bacha i nagrał tam koncert, który świetnie wpisze się w okres przedwielkanocnego oczekiwania i Wielkiego Tygodnia. Zespół zaprasza na godzinne koncerty muzyki takich kompozytorów jak: Johann Sebastian Bach, Heinrich Schütz, Felix Mendelssohn Bartholdy, Johann Christoph Bach, Johann Christoph Altnickol, Ernst Friedrich Richter, Gustav Schreck oraz Wilhelm Weismann z Motetten. Jak sami twierdzą - jest to muzyka pocieszająca w trudnych czasach i dająca nadzieję.

Zespół Calmus Lipsk

Na ciekawe propozycje muzyczne można napotkać również poza wielkimi instytucjami. Wielu artystów i muzyków streamuje kameralne koncerty i nagrania na swoich mediach społecznościowych. Jedną z takich artystek jest Eva Meitner, główna dyrygentka Wolnej Orkiestry Lipska (Freies Orchester Leipzig) i wykładowczyni na wydziale dyrygentury na Uniwersytecie w Erfurcie. Codziennie prezentuje znane i lubiane melodie zagrane na pianinie-zabawce w ramach cyklu swoich „mini korona-koncertów”. Oprócz klasyki usłyszymy także melodie „Stairway do Heaven” Led Zeppelin, czy „Ostatnią niedzielę” Jerzego Petersburskiego.

Eva Meitner

Absolutnie wyjątkowy charakter mają koncerty lipskich muzyków Schlafkonzerte, których koncepcją jest wprowadzenie słuchaczy w głęboki stan relaksacji, a nawet odpoczynku poprzez sen. Uczestnicy ich koncertów przyjmują wygodną pozycję leżąc na łóżku lub materacu, zamykają oczy i wsłuchują się w kojące dźwięki instrumentów oraz łagodnego śpiewu wokalistki. Warto w tym stresującym czasie podłączyć się do źródła spokoju, wyciszyć się i naładować baterie!

Schlafkonzerte

Przegapiłeś? Zobacz teraz 1 ODCINEK, 2 ODCINEK, 3 ODCINEK cyklu!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-04-03
Data aktualizacji: 2020-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź