Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej

Po zakończonej sukcesem organizacji Kongresu OWHC, Kraków po raz kolejny został wyróżniony przez społeczność międzynarodową. 17 czerwca 2019 r., podczas obrad Światowej Federacji Luterańskiej w Genewie, nasze miasto zostało wybrane na gospodarza Zgromadzenia Ogólnego Federacji w 2023 r.

Fot. www.lutheranworld.org

Gospodarzem trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), które odbędzie się w Krakowie w dniach 21-27 czerwca 2023 r. będzie Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Podczas obrad w Genewie delegacja z Polski zaprezentowała Kraków i Małopolskę, Polskę oraz Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. W skład delegacji weszli: Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, Prezes Synodu ks. dr Adam Malina oraz koordynator ds. kontaktów zagranicznych Anna Wrzesińska. Po prezentacji Rada ŚFL z radością przyjęła zaproszenie do Krakowa, dziękując polskim luteranom za rozszerzenie gościnności na światową wspólnotę.

Pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w Polsce zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat Reformacji w 2017 r. w Polsce. Trzynaste Zgromadzenie Ogólne w Krakowie będzie drugim spotkaniem najwyższego organu decyzyjnego ŚFL w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1984 r. Kościół Ewangelicki na Węgrzech gościł siódme zgromadzenie, które odbyło się w Budapeszcie.

Rada ŚFL powołała w Genewie również ośmioosobowy komitet, który będzie koordynował przygotowania do kolejnego Zgromadzenia. Członkowie komitetu reprezentują siedem regionów ŚFL. Światowa Federacja Luterańska zrzesza 148 Kościołów, 75,5 miliona luteranów w 99 państwach świata. Zgromadzenia Ogólne Federacji nie jest wydarzeniem częstym - odbywają się co sześć lub siedem lat.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ponad 60 tysięcy członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 153 duchownych (księży i diakonów).

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-06-18
Data aktualizacji: 2019-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź