Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

XII Gyalwang Drukpa odwiedził Kraków

Przywódca duchowy Linii Drukpa – jednej z najbardziej wpływowych szkół buddyzmu tybetańskiego w Himalajach przyjechał do Polski, by wystąpić podczas 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Katowicach. Była to pierwsza wizyta XII Gyalwang Drukpy w Krakowie. Spotkanie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, które odbyło się 5 grudnia 2018 r., miało charakter kurtuazyjny i przebiegło w bardzo serdecznej, swobodnej atmosferze.

Fot. Wiesław Majka

Gyalwang Drukpa jest jednym z najważniejszych nauczycieli w buddyzmie Mahajany i Wadżrajany. Powołał do życia świecką organizację prowadzącą działalność humanitarną Live To Love, której podstawowym założeniem jest aktywne działanie na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska. Live To Love ma oddziały w 14 krajach na całym świecie, z centralą w Nowym Jorku, a działalność organizacji koncentruje się wokół kilku podstawowych filarów tj. edukacja, równouprawnienie kobiet na całym świecie, ochrona praw zwierząt i ochrona środowiska, pomoc medyczna i doraźna w miejscach ogarniętym kryzysem, a także ochrona dziedzictwa kulturowego.

Gyalwang Drukpa Gyalwang Drukpa jest znany z niekonwencjonalnego podejścia do najbardziej palących wyzwań naszych czasów. Na kwestie ochrony środowiska, równości płci czy handlu ludźmi zwraca uwagę organizując dalekie pielgrzymki piesze lub rowerowe przez subkontynent indyjski i Himalaje z udziałem kilkuset zakonnic. Jednym z projektów, które angażują organizację Live to Love jest akcja sadzenia miliona drzew w regionie Ladakh. Prezydent Majchrowski wskazał na działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców realizowane przez lokalne władze. Wspomniał pionierską rolę Krakowa w zakresie takich inwestycji, jak budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, spalarni odpadów czy wymiana taboru autobusów miejskich na pojazdy niskoemisyjne. Po zapoznaniu się z krakowskim projektem „Zatrać się w zieleni” Gyalwang Drukpa zaproponował prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu wspólne posadzenie drzewa w Krakowie.

Gyalwang Drukpa

Zobacz zdjęcia ze spotkania w http://www.krakow.pl/otofotokronika/222101,730,0,733,otofoto.htmlOTOFOTOKRONICE MIASTA KRAKOWA

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-12-05
Data aktualizacji: 2018-12-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź