Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budowa KST do Górki Narodowej: zmiany dla kierowców i pasażerów

Budowa największej inwestycji tramwajowej w północnej części Krakowa nabiera tempa. Od 4 maja wprowadzono zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Ograniczenia są konieczne, żeby zaoferować mieszkańcom północy miasta alternatywę dla samochodów i dogodny dojazd komunikacją tramwajową.

Fot. materiały prasowe

Od 4 maja czasowa organizacja ruchu wprowadzona została w dwóch lokalizacjach. Pierwsza z nich dotyczy ul. Fieldorfa Nila, gdzie wdrożony został ruch jednokierunkowy w kierunku ul. Prądnickiej. Drogowcy zajęli południowy pas ruchu od ul. Krowoderskich Zuchów do wysokości dojazdu do bloku nr 17. Ruch jednokierunkowy nie dotyczy rowerzystów. Kierowcy mogą korzystać z trasy objazdowej ulicami: Prądnicką, Bratysławską, Wybickiego i Krowoderskich Zuchów. Z ruchu (zarówno samochodowego, jak i rowerowego) wyłączona została ul. Kluczborska. W tym czasie prowadzone będą roboty drogowo-torowe na obu ulicach, które przetnie linia tramwajowa do północnych dzielnic miasta.

Zmiany objęły też skrzyżowanie ulic Bratysławskiej, Doktora Twardego i Wybickiego. Wykonawca, na potrzeby przebudowy, zajął sporą część tego skrzyżowania. Tam również są prowadzone roboty drogowo-torowe, konieczne do poprowadzenia linii tramwajowej na północ. Dla każdego z kierunków jest po jednym pasie ruchu. Wyłączona została również sygnalizacja świetlna. Kierunkiem głównym nadal jest ciąg ul. Doktora Twardego – Wybickiego, natomiast ul. Bratysławska pozostaje podporządkowana. Taka organizacja ruchu potrwa ok. dwa miesiące. Wtedy prace na skrzyżowaniu wejdą w kolejna fazę.

bratyslawska_etap2

Roboty drogowo-torowe na początkowym odcinku inwestycji wymusiły dalsze wstrzymanie ruchu tramwajowego do pętli Krowodrza Górka. Dla mieszkańców uruchomiona została komunikacja zastępcza na trasie „Dworzec Główny Zachód” – „Krowodrza Górka”.

Od 4 maja tramwaje obsługiwane przez tabor dwustronny dojeżdżają do okolic skrzyżowania ulic Bratysławskiej, Doktora Twardego i Wybickiego, gdzie zatrzymają się na tymczasowym przystanku „Bratysławska”, zlokalizowanym na wysokości ul. Pielęgniarek. Tam też funkcjonuje czasowy przystanek autobusowy, gdzie na pasażerów czeka autobusowa komunikacja zastępcza do pętli Krowodrza Górka.

Do tymczasowego przystanku „Bratysławska” dojeżdżają tramwaje linii nr 17 (z pętli „Czerwone Maki P+R”), nr 19 (z pętli „Borek Fałęcki”) oraz zastępczej linii nr 70 (z pętli „Cichy Kącik”). Do pętli Krowodrza Górka można dojechać autobusową linia zastępczą nr 703, która kursuje w godzinach szczytu co 7,5 minut, skierowany na nią został tabor wielkopojemny.

Zgodnie z aktualnym planem, wstrzymanie ruchu tramwajowego do pętli Krowodrza Górka potrwa około sześć miesięcy.

Więcej informacji o zmianach w komunikacji miejskiej w Krakowie można znaleźć na stronie internetowej ztp.krakow.pl.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-28
Data aktualizacji: 2022-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź