Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Festiwal teatralny i debata o Polsce i Rosji

Andrzej Wajda, Adam Michnik, Daniel Olbrychski oraz przedstawiciele polskiego i rosyjskiego MSZ - to tylko niektórzy goście, którzy w sobotę w Krakowie wezmą udział w debacie o współczesnych stosunkach polsko-rosyjskich.

Spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu teatralnego Re-kreacje: Rosja. Dlatego zanim rozpocznie się debata, goście obejrzą spektakl "Encyklopedia duszy rosyjskiej" według powieści Wiktora Jerofiejewa. - Bo ten spektakl to swoiste preludium do debaty - zapowiada Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego, który organizuje festiwal. - To genialne studium na temat współczesnej Rosji. Od jej legendarnej już gościnności, z lejącą się hektolitrami wódką, po Chodorkowskiego, Putina i Miedwiediewa, którzy są obecnie rosyjskim tematem numer jeden na całym świecie.

W tym zresztą kierunku zmierzać zapewne będzie sama debata. Do udziału w niej zaproszeni bowiem zostali m.in.: Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" oraz Andriej Kozyriew, minister spraw zagranicznych Rosji w rządzie Borysa Jelcyna.

- Ale chcielibyśmy porozmawiać również o poprawiających się stosunkach polsko-rosyjskich, do których doszło po 10 kwietnia po katastrofie samolotu prezydenckiego. O przemianach społecznych, ale także tych na płaszczyźnie kultury. O tym, jak młodzi artyści z Polski mogą się wymieniać doświadczeniami ze swoimi kolegami z Rosji. Dlatego na festiwalowe spotkanie zaproszeni również zostali mocno związani z kulturą Rosji Andrzej Wajda i Daniel Olbrychski - dodaje Sieklucki.

Debata odbędzie się w sobotę w Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15, godz. 20). Poprzedzający ją spektakl będzie zaś można obejrzeć w siedzibie Teatru Nowego (ul. Gazowa 21, godz. 17.15).

tjh
pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-01-04
Data aktualizacji: 2011-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź