Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gmina kupiła 35 mieszkań za 9,2 mln zł

W końcu ubiegłego tygodnia miasto kupiło 35 mieszkań przy ul. Felińskiego. W tym roku już na więcej nie ma co liczyć, ale dwie gminne inwestycje - przy ul. Łazy i Kantorowickiej - mają dać w przyszłości w sumie ponad 110 mieszkań.

10 milionów złotych zarezerwowano w tym roku w budżecie miasta na zakup mieszkań i budynków dla osób, które liczą na pomoc miasta. Gmina kupiła jednak tylko dwa mieszkania na rynku wtórnym - przy ul. Pachońskiego 18 oraz przy ul. Glinik 48; w pierwszym półroczu nie oddano natomiast do użytku żadnych nowych lokali.

Miasto długo starało się (były przetargi) o pozyskanie kolejnych mieszkań i ostatecznie znaleziono je w bloku przy ulicy Felińskiego 20A - najpierw 30 lokali, a następnie jeszcze pięć. Mieszkania mają zostać przekazane miastu dziś, a będą kosztowały około 9,2 miliona złotych. Gminie sprzedaje je Przedsiębiorstwo Wielobranżowe II Euro-Invest; w sumie mają one około 1500 metrów kwadratowych. - Gmina dokonała już wpłaty cen zakupu wszystkich 35 lokali mieszkalnych na rachunek powierniczy sprzedającego. Wypłata cen zakupu z rachunku powierniczego na rachunek firmowy sprzedającego nastąpi po odbiorze lokali - na podstawie dyspozycji podpisanej przez dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa. Taka konstrukcja płatności w maksymalny sposób zabezpiecza interesy gminy i jest niezbędna, by miasto zakupiło lokale wolne od zabezpieczeń hipotecznych - podaje zastępca dyrektora wydziału Natasza Kucharska.

Na nic więcej już w tym roku liczyć jednak nie można. Przygotowywane są jednak dwie inwestycje własne, w tym przebudowa budynku hotelowego przy ul. Kantorowickiej, który ma się zmienić w wielorodzinny blok mieszkalny. Rozpoczęcie prac adaptacyjnych przewidywane jest jeszcze w tym roku, a planowany koszt inwestycji to 3,2 mln zł (środki zaplanowane na 2011 i 2012 rok). 30 lokali ma być gotowych do końca 2012 roku.

Planowany jest też zespół budynków wielorodzinnych (wraz z infrastrukturą towarzyszącą) na działkach w rejonie ul. Działkowej i Łazy (o powierzchni około 0,9 hektara). W wyniku przeprowadzonego postępowania został wyłoniony wykonawca inwestycji (w formule zaprojektuj i wybuduj). Umowa z Przedsiębiorstwem Rewaloryzacji Zabytków została już zawarta, a zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2013 roku. Efektem będzie 80 lokali mieszkalnych, a całkowity koszt inwestycji to około 14 mln złotych.

Obok budynków ma powstać ogrodzony plac zabaw dla dzieci (piaskownica, zjeżdżalnia, drabinki, huśtawki) i zielony parking. Po inwestycji przy ul. Magnolii byłoby to drugie w ostatnich latach komunalne osiedle; od wschodu działka sąsiaduje z terenami niezabudowanymi, od południa z zabudową jednorodzinną, a od zachodu z wielorodzinną.

(J.ŚW)

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-03
Data aktualizacji: 2010-11-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź