Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Roksana Gołębiowska

       W latach 1989-1994 studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 1994 roku w Pracowni Plakatu prof. Piotra Kunce. Uprawia grafikę, fotografię, malarstwo. Prace eksponowane w Polsce (m.in. Częstochowa, Kielce, Kraków, Gdynia, Łomża, Warszawa) oraz za granicą  w Da-nii, Niemczech, Słowacji i na Węgrzech. Zorganizowała 6 wystaw indywidualnych i brała udział   w 23 wystawach grupowych  w kraju i za granicą.

„Roksanę Gołębiowską fascynuje Kosmos. Ów temat-inspiracja jest tym, co łączy wszystkie wystawy artystki. Mieszczą się w nim odległe galaktyki, gwiazdy, planety, niemożliwa ludzkiemu wyobrażeniu nieskończoność Kosmosu i bezsilność wobec tajemnic Wszechświata, a także głębia doznań związanych z przynależnością do niego. Niedostępną rozumowemu poznaniu, ani zmysłom przestrzeń artystka dotyka intuicją. Obrazy-grafiki Gołębiowskiej to abstrakcje o zbliżonych tłach, których głębokie tony czerni i bliskich jej fioletów rozświetlają rozsypane luźno, bądź dynamicznie wirujące świetliste punkty. Nie ma wątpliwości – to nocne niebo, porażająca i jednocześnie fascynująca otchłań rozjarzona migocącymi gwiazdami. Pojawiające się w przestrzeni tła, zdecydowanie kontrastujące barwą ukośne pasy czy ujęte w różnych perspektywach trapezy i prostokąty, podkreślają tajemniczy nastrój obrazów jednocześnie emanując chłód samotności.

      Jaką rolę pełnią geometryczne figury? Czy są odwołaniem do poznania intelektualnego, logiki liczb i ładu geometrycznego, czy może zagadkowymi symbolami obcych cywilizacji? Sztuka Roksany Gołębiowskiej jest otwarta na bogactwo skojarzeń i interpretacji, uruchamia wyobraźnię i, co niewątpliwe - kieruje nasz wzrok ku niebu.”

Małgorzata Bielecka, art.malarz

pokaż metkę
Osoba publikująca: GRAŻYNA KACZMAREK
Podmiot publikujący: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Data publikacji: 2015-01-21
Data aktualizacji: 2015-01-21
Powrót