Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Marta Ingarden

Adres: Osiedle Szklane Domy 1, Kraków

Blok Szwedzki

Centrum Administracyjne Huty im. Lenina

Inżynier architekt, która współprojektowała najważniejsze nowohuckie budynki. Urodziła się w 1921 r. we Lwowie. W 1939 r. rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, które w latach 1945-1948 kontynuowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Należała do Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. W 1948 r. rozpoczęła pracę w Biurze Budowlanym Przemysłu Węglowego w Krakowie, potem projektowała w Dyrekcji Zakładu Osiedli Robotniczych, Centralnym Biurze Projektów i Studiów Budownictwa ZOR dla miasta Nowa Huta i Miastoprojekcie. Zmarła w 2009 r. w Krakowie. Spoczywa na cmentarzu Salwatorskim.

Najważniejsze realizacje:

osiedle C-1, plac Centralny, Centrum Administracyjne HiL, blok szwedzki, Teatr Ludowy, szpital im. L. Rydygiera, Teatr Ludowy, Szkoła Muzyczna, przedszkola na osiedlach Wandy i Na Skarpie, szkoły na osiedlach Na Skarpie i Szklane Domy, Domy Studenckie Collegium Medicum UJ (ul. A. Badurskiego 13-15-17).

Inne miejsca: Akademia Górniczo-Hutnicza, Biuro Budowlane Przemysłu Węglowego, Dyrekcja Zakładu Osiedli Robotniczych, Centralne Biuro Projektów i Studiów Budownictwa Osiedlowego ZOR dla miasta Nowa Huta (róg ul. Karmelickiej i 1 Maja), Miastoprojekt (ul. Kraszewskiego 36).

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót