Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Szczawnica i spływ przełomem Dunajca

Szczawnica położona u podnóża Pienin, ok. 120 km od Krakowa, jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

Latem zjeżdżają tu kuracjusze i turyści, zimą narciarze. Uzdrowiskiem Szczawnica stała się dzięki Józefowi Szalayowi, szlachcicowi węgierskiego pochodzenia, który był właścicielem miasta. Do dzisiaj zachowała się XIX-wieczna zabudowa, wzorowana na ówczesnych kurortach zachodnich.

Niezapomnianych przeżyć dostarcza 18-kilometrowy spływ na drewnianych tratwach przełomem Dunajca – jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Dwugodzinna trasa wśród urwistych skał Pienińskiego Parku Narodowego wiedzie z miejscowości Sromowce Kąty do Szczawnicy.

Około 20 km od Szczawnicy znajduje się Zalew Czorsztyński, sztuczny zbiornik powstały wskutek przegrodzenia Dunajca potężną zaporą (404 m długości, 56 m wysokości). Otaczają go pasma Pienin, Gorców i Beskidów. Na dwóch przeciwległych brzegach wznoszą się średniowieczne warownie: zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Po jeziorze pływa statek wycieczkowy „Biała Dama", są też wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki jazdy konnej, a zimą można jeździć na nartach w pobliskim ośrodku narciarskim Czorsztyn-Ski.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót