Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Szczawnica i spływ przełomem Dunajca

  ADRES: Szczawnica

  Szczawnica położona u podnóża Pienin, ok. 120 km od Krakowa, jest znaną miejscowością uzdrowiskową.

  Latem zjeżdżają tu kuracjusze i turyści, zimą narciarze. Uzdrowiskiem Szczawnica stała się dzięki Józefowi Szalayowi, szlachcicowi węgierskiego pochodzenia, który był właścicielem miasta. Do dzisiaj zachowała się XIX-wieczna zabudowa, wzorowana na ówczesnych kurortach zachodnich.

  Niezapomnianych przeżyć dostarcza 18-kilometrowy spływ na drewnianych tratwach przełomem Dunajca – jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Dwugodzinna trasa wśród urwistych skał Pienińskiego Parku Narodowego wiedzie z miejscowości Sromowce Kąty do Szczawnicy.

  Około 20 km od Szczawnicy znajduje się Zalew Czorsztyński, sztuczny zbiornik powstały wskutek przegrodzenia Dunajca potężną zaporą (404 m długości, 56 m wysokości). Otaczają go pasma Pienin, Gorców i Beskidów. Na dwóch przeciwległych brzegach wznoszą się średniowieczne warownie: zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Po jeziorze pływa statek wycieczkowy „Biała Dama", są też wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki jazdy konnej, a zimą można jeździć na nartach w pobliskim ośrodku narciarskim Czorsztyn-Ski.

  pokaż metkę
  Data
  Osoba publikująca: Marcin Drobisz
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Powrót