Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

ADRES: ul. Kanonicza, Kraków

Makieta przedstawia siedemnastowieczny stan budynków pałacu biskupa Erazma Ciołka i sąsiednich kamienic przy ulicy Kanoniczej. Stojąc twarzą do opisów w brajlu umieszczonych na fryzie makiety od strony pałacowej sieni mamy przed sobą wewnętrzny dziedziniec, od którego oddziela nas makieta.

 

Pałac zbudowany w pierwszych latach XVI wieku dla Erazma Ciołka, biskupa płockiego, dyplomaty, sekretarza króla Władysława Jagiellończyka, nie był jednym z typowych renesansowych rezydencji, jakie wówczas powstawały na zamówienie najbogatszego mieszczaństwa w Europie. Nie był bowiem budowany od podstaw, ale powstał z połączenia dwu domów stojących wcześniej przy ulicy Kanoniczej. W następnych dziesięcioleciach XVI wieku kolejni użytkownicy (biskup Tomicki i kard. Radziwiłł) rozbudowali go o oficyny otaczające wewnętrzny dziedziniec. Duże wrażenie budzi zwłaszcza rozbudowana oficyna tylna zwieńczona wieżą i wielospadowym dachem.

 

W XVI wieku pałac był okazałą rezydencją łączącą elementy gotyku z nowym wówczas stylem renesansowym w jego początkowym okresie. W kolejnych stuleciach budowla była kilkakrotnie przebudowywana i ostatecznie zdewastowana w pierwszej połowie XIX wieku w wyniku umieszczenia tu koszar wojskowych i biur policji austriackiej.

 

Pod koniec XX wieku budynek stał się własnością Muzeum Narodowego. W latach 2003-2007 został przeprowadzony remont konserwatorski i pełna rewaloryzacja zabytku. Dziś w odrestaurowanym pałacu mieści się siedziba Oddziału Muzeum Narodowego, które udostępnia do zwiedzania z audiobukiem kolekcję rzeźby i malarstwa polskiego od XIII do XVIII wieku oraz galeria sztuki cerkiewnej. Najcenniejszym eksponatem jest piętnastowieczna „Madonna z Krużlowej", rzeźba należąca do tzw. Pięknych Madonn. Jej kopia wchodzi w skład wystawy o nazwie: „Kraków na wyciągnięcie ręki" umożliwiającej niewidomym zapoznanie się z wieloma innymi eksponatami. Muzeum organizuje też warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci niewidomych i słabowidzacych.

 

Muzeum otwarte jest codziennie (z wyjątkiem poniedziałku) od godziny 10 tej do 18 tej - w soboty do 16 tej. W niedziele zwiedzanie wystawy „Kraków na wyciągnięcie ręki" jest bezpłatne. Pomieszczenia muzeum w pełni przystosowane są dla osób niepełnospawnych.

 

 

 

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót