Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Narodowe w Krakowie – Dom Józefa Mehoffera

Adres: ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
WWW:

https://mnk.pl/oddzial/dom-jozefa-mehoffera

Muzeum mieści się w domu, który Józef Mehoffer – jeden z najwybitniejszych młodopolskich artystów i czołowych przedstawicieli symbolizmu przełomu wieków – nabył w 1932 r. i wyposażył w stylowe meble, dzieła sztuki oraz rzemiosła artystycznego. W 1986 r. dom ten, zgodnie z wolą rodziny artysty, został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie. W 1996 r. placówkę otwarto dla publiczności.

Wnętrza domu – obecnie muzeum artysty – urządzono w nawiązaniu do oryginalnej koncepcji Mehoffera. Placówka ma charakter muzeum wnętrz: pokoje wypełniają na ogół te same co niegdyś zabytkowe meble i przedmioty codziennego użytku.

Całości dopełniają dzieła samego Józefa Mehoffera, m.in.: witraże, obrazy olejne, rysunki. Do najcenniejszych eksponatów należą witraże: Vita somnium breve; Caritas; Wiara, Nadzieja, Miłość; portrety żony: Na letnim mieszkaniu i Portret żony na tle Pegaza; dekoracyjne projekty wykonawcze, m.in.: Natura i Sztuka (niezrealizowany projekt fryzu na Pałac Sztuki w Krakowie) czy Kwiaty i Anioły z gwiazdami (motywy polichromii w skarbcu katedry na Wawelu).

Przy domu rozpościera się ogród, projektu Mehoffera.

 

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót