Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 47a „Węgrzce” – jego działa gromiły bolszewików, ale pokonał go czołg Armii Czerwonej

Adres: ul. Forteczna 5, Węgrzce

To największy, zachowany w całości fort pancerny w Polsce i w Europie. Do naszych czasów uchowały się wieże i kazamaty, pozostałości wind amunicyjnych, a także takie detale, jak pancerne okiennice i furty. Fort powstał w 1887 r., a w latach 1892–1896 przebudowano go. Zajmował newralgiczne miejsce w systemie obrony krakowskiej Twierdzy, broniąc traktu warszawskiego, czyli dzisiejszej drogi S7, biegnącej ku granicy z Cesarstwem Rosyjskim, która była w Michałowicach.

Fort był potężnie uzbrojony, ostatecznie jednak udziału w I wojnie światowej nie wziął. Jego uzbrojenie artyleryjskie przydało się w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdy zostało ono zdemontowane i wykorzystane w celach bojowych.

Fort walczył za to w II wojnie światowej – jako jeden z nielicznych obiektów dawnej twierdzy wykorzystali go Niemcy do stworzenia tam punktu obrony. Hitlerowcy bronili się w nim przez trzy dni i skapitulowali dopiero po ostrzelaniu go od tyłu, czyli od strony miasta, przez radziecki czołg.

Po wojnie fort trafił w ręce wojska, które zarządzało nim do 2003 r., a następnie sprzedano go w ręce prywatne. Obecnie znajdują się w nim biura.

Dostępność: ul. Forteczna – gmina Zielonki. Fort jest własnością prywatną, można obejrzeć go od zewnątrz.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót