Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Mury miejskie i Barbakan – umocnienia, które broniły Krakowa

  Adres: ul. Pijarska, 30-547 Kraków
  E-MAIL

  info@muzeumkrakowa.pl

  WWW:

  www.muzeumkrakowa.pl

  Mury miejskie broniły Krakowa od końca XIII wieku, a dwieście lat później wzmocniono je okrągłą basteją zwaną Rondlem lub Barbakanem. Umocnienia sprawdzały się przez kilka stuleci. Chroniły miasto przed Tatarami, wojskami czeskimi, pretendentami do tronu Rzeczypospolitej, a potem przez jakiś czas opierały się Szwedom w czasie potopu, po raz ostatni stawiły opór najeźdźcom w czasie konfederacji barskiej w 1768 roku. Do legendy przeszedł wówczas strzał z rusznicy oddany przez rzemieślnika z Bractwa Kurkowego Marcina Oracewicza, który celnie trafił i zabił dowodzącego atakiem carskiego oficera.

  Na początku XIX w. mocno podniszczone umocnienia wyburzono. Pozostawiono jedynie trzy baszty, Bramę Floriańską oraz Barbakan, który jednak stracił połączenie z murami. Po dawnych basztach i bramach pozostały obecnie jedynie wybudowane niedawno małe obeliski lub tablice, wskazujące, gdzie niegdyś stały oraz Planty – park miejski założony na miejscu, gdzie niegdyś wznosiły się mury, wykopana była fosa i wytyczono przedpole.

  Pozostałości murów znajdują się na ul. Floriańskiej, ul. Basztowej i ul. Pijarskiej.

  Dostępność: ul. Floriańska/ul. Basztowa/ul. Pijarska. Barbakan i Mury Obronne to filie Muzeum Krakowa. Informacje o udostępnieniu dla zwiedzających znaleźć można na stronie: www.muzeumkrakowa.pl

  pokaż metkę
  Data
  Osoba publikująca: Monika Jagiełło
  Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
  Powrót