Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wawel – święta góra Polaków. Rezydencja, cytadela, muzeum

Adres: Zamek Wawel 5, 31-001 Kraków
E-MAIL

informacja@wawelzamek.pl

WWW:

wawel.krakow.pl

Zanim Wawel stał się rezydencją polskich królów, a Kraków – stolicą całego państwa, wzgórze wawelskie zostało już umocnione. Wraz ze wzrostem znaczenia miasta rezydencja książęca, a niedługo potem królewska, była coraz lepiej chroniona – umocnienia dostosowywano do wymogów czasów, a jednocześnie dbano o ich majestatyczność. Wawel miewał i trudniejsze chwile - między innymi był trawiony pożarami oraz okupacjami obcych wojsk. W 1846 r. zajęli go Austriacy, którzy podczas Wiosny Ludów w 1848 r.  ostrzelali z ustawionych na Wawelu armat miasto, co przyniosło ofiary śmiertelne wśród mieszkańców i znaczne zniszczenia.

W czasach Twierdzy Kraków zamek wawelski został zamieniony na cytadelę, jednak fortyfikacje z tego okresu, w tym kaponiery od strony ulic Floriana Straszewskiego, Kanoniczej oraz kościoła św. Idziego miały przeznaczenie obronne.

Austriacka armia stacjonowała na zamku aż do 1911 r., gdy władzom galicyjskim udało się odzyskać zamek, dzięki czemu można było przystąpić do jego renowacji.

Obecnie na Zamku Wawelskim działa Muzeum Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki.

Dostępność: Informacje o dostępności Zamku, wzgórza i zbiorów dla odwiedzających można znaleźć na stronie: www.wawel.krakow.pl.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót