Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kościół oo. Bonifratów

ADRES: ul. Krakowska 48, Kraków

Początkowo Trynitarze (zakonnicy spod znaku św. Trójcy) osiedlili się we Lwowie, a stamtąd przybyli - w roku 1688 - do Krakowa. W 1741 r. długo zbierane fundusze pozwoliły wreszcie na rozpoczęcie ciągnącej się przez następne kilkanaście lat budowy klasztoru. Ukończono ją ostatecznie w roku 1758, a konsekracji dokonał sufragan krakowski Franciszek Potkański. Fasada kościoła, autorstwa osiadłego w Polsce rzymskiego architekta Franciszka Placidiego, znamionuje najwyższy kunszt. Ponieważ obliczona była na oglądanie „w skrócie", w perspektywie niezbyt szerokiej ulicy, rozwiązana jest kulisowo z wklęsłościami i wypukłościami, z bogatą dekoracją pomiędzy niespokojnymi, wygiętymi liniami dzielącymi fasada. Jest ona jednym z najciekawszych przykładów architektury późnobarokowej w tej części Europy.

 

Równie niepowtarzalna jest dekoracja malarska wnętrza autorstwa Józefa Piltza z Moraw. Na sklepieniu, nad nawą główną, widać jak św. Jan z Mathy, założyciel zakonu Trynitarzy, wykupuje z niewoli tureckiej jeńców. Ukazana z zachowaniem łudzącej perspektywy polichromia jest świetnym przykładem iluzjonistycznego malarstwa epoki baroku i jedną z osobliwości Krakowa.

 

Niestety niedługo cieszyli się zakonnicy ze swego kościoła. Wraz ze zmianą stosunków politycznych w Europie ich misja powoli dobiegała końca. Po kasacie zakonu, kościół i klasztor przejęli Bonifratrzy (1812 r.). Przez kilkadziesiąt lat prowadzony przez nich szpital działał w XVIII-wiecznym budynku klasztornym. Dopiero w latach 1897-1906 wzniesiono dlań nową siedzibę - w głębi ul. Trynitarskiej - wg projektu Teodora Talowskiego. Przez całe lata wydawało się, że pamięć o zakonie Trynitarzy przetrwa tylko w nazwie tejże ulicy. Tymczasem zakon powrócił w roku 2000 do Krakowa i dziś przy ul. Łanowej prowadzi ośrodek dla osób uzależnionych od nałogów.

 

Źródło: krakow.travel

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
powrót